Ayak kuruluğu için ihtiyacınız olan bu iki madde

Sağlık 17.07.2021, 02:14

Tırnaklarda oluşan mantarı aslında doğal tedavi yöntemleriyle de giderebiliriz hem de hiç yan etkisi bulunmadan… Şayet tırnaklarınızda mantar bulunuyorsa, bir hekimin size tavsiye edebileceği en iyi şey, ağız yoluyla kullanılan mantar engelleyici ilaçlardır. Ancak bu ilaçların bazı riskleri bulunmakta. Bu ilaçların, baş ağrısı, mide bulantısı, cilt döküntü gibi bazı hafif; karaciğer zararı, karaciğer yetmezliği, kalp problemleri gibi pek çok yan etkileri bulabilir.

Şayet ağız yoluyla kullanılan mantar ilacı kullanıyorsanız, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını kontrol altında tutmak için düzenli bir şekilde kan testi yaptırmanız gerekmekte. Bu çeşit ilaç tedavi süresinin, mantarın hangi bölgede olduğuna ve tedavinin zorluğuna bağlı, 6 hafta, 18 ay arasında değiştiğini bilinmesinde fayda var. Bu ilaçları uygulamak basit bir antibiyotik ilaç almaya benzemez.


Eğer tırnak mantarı bulunuyorsa, bazı doğal tedavi alternatifleri bulunmaktadır. Burun tıkanıklığını ve öksürük için yaygın uygulanan bir merhem, mantarlı tırnağa sürülebilir. Elma sirkesi, kabartma tozu, ağız gargarası, oksijenli su gibi ürünler suyla karıştırıldıktan sonra, mantarlı tırnaklar bu karışımda bekletin. Daha sonra tırnağın kurumasını bekleyin. Sirke, ağız gargarası ve oksijenli su gibi maddeler pamukla direkt olarak tırnağın üstüne de uygulanabilir. Bir başka doğal yöntem tarçındır. Tarçın çubuğu biraz suyla kaynatılır ve mantarlı tırnak bu karışımda biraz bekletilir. Şayet ayaklarda mantar bulunuyorsa, ayakkabılarınızın içine biraz toz tarçın serpiştirebilirsiniz.

Tırnak mantarı için hangi doğal yöntemi tercih ederseniz edin, tırnak mantarının iyileşmesi biraz zaman aldığını unutmayın. Sabırlı ve istikrarlı davranırsanız, sonuçlarını anlayabilirsiniz.