Bağırsak kurdu döktüren doğal kürler!

Sağlık 09.05.2023, 14:49

Bağırsak kurtları ve solucanları diye de bilinen bağırsak parazitleri, insan vücuduna çeşitli bulaşma yollarıyla girebiliyor. Bağırsak kurtlarının oluşmasının en başlıca nedenlerinden bir tanesi de yenilen çiğ tam olarak pişmemiş etlerdir. Genellikle yaz aylarında yapmış olduğumuz ızgara köfte, sucuk ve et ürünlerinin içlerinin pişmesine özen göstermemizde fayda vardır. Can sıkan bu parazitler ise bilinenin aksine başta bağırsaklar olmak üzere kan, akciğerler ve karaciğerlerde de yaşayabiliyor.

Bağırsak Kurdu Belirtileri Neler?
Şerit olan kişilerde karın şişliği, bulantı ve iştahsızlık görülür. Bağırsaklar, normal şekilde çalışmaz ve sinir sistemi bozukluğu baş gösterebilir.
Şerit belirtilerin arasında kendini en açık eden özellikle geceleri oluşan makat kaşınmasıdır. Bunun nedeni yumurtalarını bırakmak için dişi parazitlerin aşağıya doğru hareket haline geçmesidir.
Uykusuzluk, huzursuzluk, yatağını ıslatma diğer şikayetler arasındadır. Bu kaşınma sonrasında makat bölgesinde egzama veya iltihaplanma oluşabilir.
Sabahları ağızdan gelen su yastığı ıslatabilir.
Portakal Tozu İle Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür?
Portakal kabuğunun sağlık açısından faydaları çok az bilinen bir şeydir. Bağırsak kurdu nasıl dökülür konulu makalemize, Portakal kabuğunun faydalarından bahsederek başlamak istiyoruz. Genellikle portakal tüketildikten sonra kabukları atılır. Ama eminim bu yazıyı okuduktan sonra bu alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekecek.

Portakal kabuğu C vitamini içermektedir. Bu özelliği insan sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmada etkilidir.
Portakal kabuklarının kolesterol seviyesini dengelediği söylenmektedir.
Portakal kabuğu metabolizmanın hızını arttırarak daha fazla yağ yakmaya ve dolayısı ile kilo vermeye de yarar.
Sindirim sistemi korur ve başta bağırsaklar olmak üzere sindirim siteminin temizlenmesinde önemli bir rol oynar.
Özellikle ciltte oluşan enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele etmekte birebirdir. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sitemini güçlendirmeye yarar.
Solunum yolu hastalıklarından olan bronşite karşı etkilidir.
Portakal kabukları hoş olmayan nefes kokusuna engel olur. Portakal kabuğunda bulunan Tangeretin; antioksidandır.
Böbreklerde taş oluşumunu engeller. Ayrıca taş düşürür.
Kan dolaşımın hızlandırma da etkilidir.
Damar tıkanıklarını önler.
Vücudun direncini arttırır.

Nasıl Tüketilmelidir?

Portakal kabuğunu tüketmeniz için organik portakalları öneriyoruz. Önce portakal kabuklarını iyice yıkayın ve beyaz kısmını kesip iyice ayıklayın (Portakalı soyarken beyaz kısmını soymamaya dikkat edin sadece renkli dış kısmı soyulmalı). 1 gün kadar kurumaya bırakın. Sonra olabildiği kadar ince doğrayıp, tekrar kurumaya bırakın. Kuruyan Portakal kabuklarını hemen küçük doğramaya çalışırsanız çok sıvı kaybediyor.

Kurutulmuş Portakal Tozu ve Süt Mucizesi;
İlk kurutmayı da çok uzatırsanız küçük parçalara ayırmak zor oluyor. İyice kuruyan portakal kabuklarını toz haline getirip, ince bir süzgeç kullanarak eleyin. Portakal kabuklarını rendeledikten sonra da kurutarak kullanabilirsiniz. Rendelediğiniz portakal kabuklarını salatalarda, ufak dilimlere böldüğünüz portakal kabuklarını da çay yaparak değerlendirebilirsiniz.

Bağırsaktaki kurtları atan kür tarifi;

1/2 su bardağı su
1/2 su bardağı süt
2 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu
Portakal kabuğu kurusu ne işe yarar?

Yarım su bardağı su ve sütü 2 yemek kaşığı portakal tozunu karıştırın. Sabah aç karnına için büyük tuvaletinizi yapana kadar yemek yemeyin büyük tuvaletinizi yaptığınızda bağırsaklarınızda ne kadar kurt varsa döküldüğünü
göreceksiniz bir hafta sonra işlemi tekrarlayın ayrıca portakal kabuğu tozu çocuklarda boy uzatır.

Uzmanlar bağırsak parazitlerine karşı şu tavsiyelerde bulunuyor..

Kabak Çekirdeği: 200 gr. doğal taze kabak çekirdeği alarak kabuklarını ayıklayıp içini çıkarın. Akşam yemeğinde fazla bir şey yemeden yatın. Sabah aç karnına 200 gr. ayıklanmış kabak çekirdeğini iyice çiğneyerek yiyin. 2 saat sonra 1 tatlı kaşığı doğal zeytinyağına 3-4 damla limon sıkarak için. Mide hazma başladığı zaman ince bağırsaklarda hafif ağrıma hissi olur korkmayın, tuvalete çıkabilirseniz çıkın. Tuvalete çıkamazsanız 2 gün ara verin (bu iki gün içerisinde kuru incir ve kayısı gibi kabızlığı giderecek gıdaları bol bol tüketin ve bol su için). 2 gün sonra aynı işlemi tekrarlayın. Bakın bağırsaklarınızda ki kurtlar, solucanlar nasıl dökülecek.

Süt: Her sabah aç karnına birer su bardağı süt için. Sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Nane: Sabahları aç karnına az miktarda nane yiyin ve ardından bol miktarda üzüm hoşafı için.

Aynısefa: Bir su bardağı kaynar suyun içine bir çay kaşığı aynısefa çiçeği katın. Demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra sabahları aç karnına için.

Papatya: Bir litre suyun içine iki avuç papatya katın. Kaynattıktan sonra sabahları aç karnına ve yatmadan önce birer çay fincanı için.

Anason: Bir çay kaşığı anasonu havanda döverek toz haline getirin. Daha sonra ikiye bölerek birer kuru incirin içine koyun ve sabahları aç karnına yiyin. Arkasından bir bardak üzüm hoşafı için. Bağırsak solucanlarını etkisiz hale getirecektir.

Ekşi yonca: Bir su bardağı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir tatlı kaşığı ekşi yonca yaprağı katın. Demlenmesi için kısa bir süre bekledikten sonra her sabah aç karnına için. Ancak mide rahatsızlığı olanların doktor kontrolünde tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Çilek: Bir hafta boyunca her sabah aç karnına yarım kilo çok iyi temizlenmiş çilek yiyin.

Defne: Bir litre suyun içine bir çorba kaşığı defne ve pelin otu ekleyin. Kaynattıktan sonra süzerek sabahları aç karnına ve yatmadan önce birer su bardağı için.