Dr. Öz’den kalbinizin sağlıklı olup olmadığını gösteren basit test!

Sağlık 15.04.2023, 19:07

Amerika’da yaşayan, dünyaca ünlü Kalp Cerrahı Dr. Mehmet Öz‘ün 60 saniye gibi kısa sürede yapılan ve sağlık açısından çok doğru sonuçlar veren basit testleri bulunuyor. Ünlü kalp doktorunun önerdiği bu testleri evinizde birkaç dakika içinde uygulayarak, vücut ve kalp sağlığınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kalp sağlığınız için bu testleri mutlaka uygulayın.

Vücut ve Kalp Sağlığınız İçin Basit Testler
1- Ayak testi;

Ayak testi, omurganın ve kalbin sağlığı hakkında birçok bulguyu ortaya çıkaran en basit testlerden biridir. Bacaklarınızı uzatarak yere oturun ve ellerinizle ayak parmaklarınızı yakalamaya çalışın.

Sırtınız bunu yapmanıza izin vermiyorsa, bu sırtınızın son derece sıkı olduğu ve esnek olmadığı anlamına gelir. Dr. Öz, bu testi kalp krizi geçirme riskinin artmasıyla ilişkilendirildiğinden kalbinize iyi bakmanızı önerir.

Uzmanın tavsiyesi: Esnekliğinizi artırmak için günlük esneme egzersizleri yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. Pilates, esnek bir vücuda sahip olmak için faydalı bir egzersizdir.

2- Avuç içi testi;

Dr. Öz, avuç içi testinin anemiden (kansızlık) mustarip olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olan çok hızlı bir yöntem olduğunu söylüyor. Tek yapmanız gereken şey, avuçlarınızın içinden geçen çizgilerin ne renk olduğunu görmek için avucunuza yakından bakmak. Avuç içi çizgileri avucun diğer kısımlarından daha koyu renkteyse, o zaman kansızlık probleminiz yok. Ancak çizgiler avuç içinin diğer kısımları ile aynı renkte ise ya da daha soluksa şiddetli kansızlık yaşıyor olabilirsiniz. Dr. Öz bu durumda acilen uzman bir doktora gitmeniz konusunda uyarıda bulunuyor.

3- Sinüs testi;

Dr. Öz, sinüs ağrınızın soğuk algınlığı, alerji veya enfeksiyondan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için sinüslerinize baskı uygulamanız gerektiğini söylüyor. Sinüs bölgesinde şiddetli ağrı hissederseniz enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Dr. Öz, sinüslere ılık tuzlu su ile kompres uygulamanızı öneriyor.

4- Şişmiş ayak testi;

Ayaklarınızda şişkinlik hissediyorsanız, ayak bileğinizin herhangi bir yerine işaret parmağınızla birkaç saniye bastırın. Parmağınızı bıraktıktan sonra ayağınızda oluşan çukur kısım hemen düzelmiyorsa damarlarınızda, karaciğerinizde veya böbreklerinizde bir sorun olabilir. Uzun süre ayakta kalmak sebebiyle ayaklarınız şişebileceği gibi ciddi bir sağlık probleminin de habercisi olabilir. Dr. Öz böyle bir durum yaşanması halinde, ayak şişliğinin nedenini belirlemek için acilen uzman bir doktora gitmenizi öneriyor. Doktorunuz problemden kurtulmak için varis çorabı giymenizi tavsiye edebilir.

Dr. Öz’ün önerdiği bu testler sonucunda kendinizde bazı bulgular hissettiyseniz mutlaka uzman bir doktora danışmanızı öneririz!