Felç nasıl fark edilir ve kötü etkileri nasıl önlenir?

Sağlık 30.05.2023, 15:26

Doktorlar iki tip felç tanımlar: hemorajik inme ve damar tıkanıklığının neden olduğu iskemik inme.Bir iskemik inmenin farklı semptomları olmayabilir ve kolayca farkedilemez.

İstatistiklere göre, felcin % 80’i iskemik tiptedir. Bu inmeli hastaların% 37’si ölmekte, inme geçirenlerin% 31’i sürekli bakım gerektirmektedir ve% 20’si daha sonra kendi başlarına yürüyememektedir.

Felç Sırasında Ne Olur?
Bir iskemik inmenin en yaygın nedeni, beynin belirli bir kısmında kan akışını engelleyen bir pıhtı veya bir spazmdır. Pıhtılaşmış damar etrafındaki doku şişer ve kafatasındaki boşluk sınırlıdır. Kafa içi basınç artar ve bir baş ağrısı görünür.

Tüm beyin yüksek basınçtan mustarip. İnme sırasında, bir kişinin kolları ve bacakları hareket etmeyi bırakabilir, bir kişi koordinasyonunu kaybedebilir veya duyma veya konuşma yeteneğini kaybedebilir. Bazı durumlarda, hatta halüsinasyonlar mümkündür.

Bir süre sonra, kan, komşu arterlere ve damarlara akar ve şişme, baş ağrısıyla birlikte kaybolur. Ancak, sinir sistemi iyileşmek için çok zaman alır. Bazı işlevleri tamamen ortadan kalkabilir.

Çok hafif inme vakalarında, dünün anıları veya 10 yıl önce gerçekleşen olaylar kaybolur. Daha ciddi durumlarda, kişi sakat kalabilir.

Ancak inme zamanında tanınırsa, kalıcı zararların önlenmesi için ciddi bir şansınız olabilir.

İskemik İnme Belirtileri
Bacak veya kolda, özellikle de vücudun bir tarafında,veya yüzdeki uyuşukluk veya halsizlik
Karışıklık, konuşma ya da anlamadaki yetersizlik
Bir veya iki gözle ilgili problemler
Zorluk yürüyüşü, baş dönmesi, koordinasyon kaybı
Sebepsiz aniden ortaya çıkan şiddetli baş ağrısı
İki tip felç arasındaki semptomlarda hiçbir fark olmayabilir, ancak her iki şekilde de, tedavide yanlış yaklaşım hastayı öldürebilir. Bu nedenle, doğru bir şekilde teşhis edilmek üzere hemen doktor çağırmak çok önemlidir.

Bir Doktora Gitmenizi Gerektiren Diğer Belirtiler
Kusmaya ya da yön duyusunun kaybolmasına neden olan bir baş ağrısı
Kafanın arkasındaki kasların sıkılığı
Kusma
Gözlerin koyulaşması
Gereksiz yere uzun süre bir noktaya bakmak
Bu işaretler felç veya başka sağlık problemlerine işaret edebilir.

Birisinin iskemik inme geçirdiğinden şüpheleniyorsanız ne yapmalısınız?

Kişiden gülümsemesini isteyin. Yüzün bir tarafının tuhaf görünüp görünmediğini kontrol edin.
Kişiden her iki kolu da kaldırmasını isteyin. Kollardan birinin diğeriyle aynı seviyede olup olmadığını kontrol edin.
Kişiden basit bir cümleyi veya şiiri tekrar etmesini isteyin. Kişinin kelimeleri açıkça ve doğru olarak telaffuz edip etmediğini kontrol edin.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, kişiyi derhal bir hastaneye götürmelisiniz. İnmenin olumsuz sonuçlarını azaltmanın tek yolu, kişinin ilk saat içinde yardım almasına yardımcı olmaktır.

Hatta doktorlar bazen inme nedenini hemen tespit edemezler. Akrabalarınızda veya hatta bir yabancıda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, ambulans çağırın ve gelmeden önce memurun dediği gibi yapın.

Felç Geçiren Hasta Ne Kadar Yaşar?
Son dönemlerde artan felç geçiren kişiler ne kadar yaşar sorusunun net bir cevabı yoktur. Hastalık ölümle sonuçlanmayabileceği gibi kişilerin yaşam süresi de değişiklik göstermektedir. Kalp rahatsızlığı ve kanserden sonra en ölümcül hastalık olarak değerlendirilen felç kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Vücudunda felç nedeni ile bazı işlevlerini kaybetmiş olan kişiler ortalama olarak 15 – 20 yıl yaşayabilir. Ancak beyinde ciddi hasarlar meydana geldiğinde felç ölümle sonuçlanabilmektedir.

Felce İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Genelde ilaç tedavisi ile iyileştirilmeye çalışılan felç için bitkisel destek sağlanabilir. Bitkilerin doğal ve faydalı etkilerinden yararlanarak rahatsızlığın etkileri azaltılmaya çalışılmaktadır. Felç geçiren kişilere kullanması önerilen şifalı bitkiler şunlardır:

Papatya
Çörek otu
Zeytinyağı
Zencefil
Ardıç yağı
Ökseotu
Mersin yaprağı
Baltıran otu
Biberiye
Feridun Kunak Felç Tedavisi
Felç geçiren hastalara yapılacak masajlar ile sinirler tedavi edilerek eski haline döndürülebilmektedir. Bunun için güzel bir kür öneren Feridun Kunak, bitkilerin doğal içeriğinden yararlanarak sorunları gidermeye çalışmaktadır. Evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz kür için malzemeler şunlardır:

1 fincan ozon yağı
1 tatlı kaşığı biberiye yağı
1 tatlı kaşığı kakao yağı
Tüm malzemeleri karıştırarak eklemlerinize ve felç geçirilen bölgeye sürerek masaj yapmanız gerekmektedir. Bu kürü günlük olarak uygulamanızda herhangi bir zarar yoktur. Masaj yaparken hastaların yan dönmüş olmasına dikkat edilmelidir.

Kritik bir durumda hızlı bir şekilde hareket edebileceğinizi düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde düşündüğünüzü bize anlatın!