Muz kabuğunun faydaları

Sağlık 25.01.2023, 18:08

Bebek gibi temiz bir cilt için;

Antioksidan yönünden varlıklı olan muz mikroplarla savaşarak akne oluşumunu önler. Muzun kabuğundaki iltihap engelleyici özellik, sivilcelerin kurumasına yardımcı olur.

Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulayın. Muz kabuğunun iç tarafıyla cildinizin akneli kısımlarını muz kabuklarıyla ovmaya başlayın ve 20 dakika bekleyin. Sonrasında soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

İkinci tanım ise: Bir tatlı kaşığı zerdeçal tozunu muz kabuğunun içerisine serpiştirin ve kabuğun zerdeçallı bölümünü sivilcelerinize sürün. 15 dakika beklediken sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın. Bu tanımı ise her gün uygulayabilirsiniz.

Sinek ve böcek ısırık zararlarından kurtulmak için;

Muz kabuğunda tespit edilen polisakkaritler, böcek ya da sinek ısırığı ardından ortaya gelen şişlik ve kaşıntıyı birkaç dakika içinde durdurur. Sinek ya da böcek ısırığının bulunduğu bölgeye 5 dakika muz kabuğunun içiyle ovmanız yeterli. 15 dakika bekledikten sonra durulayın. Kaşıntı ve kızarıklığın tamamiyle yok bulunduğunu göreceksiniz.

Et benlerinden kurtulmak için;

Et benlerinin çözülmesine yardımcı olan enzimleri vasıtası ile sizi bu rahatsız eden görüntüden kurtaracaktır. Muz kabuğundan et beninizin boyutuna ideal bir parça kesin. Muz kabuğunun iç bölümünü benin üstüne yerleştirin ve bant vasıtası ile sabitleyin. Bir gece bekledikten sonra sabahı o bölgeyi yıkayın. Her gün tekrarladığınız taktirde et benleriniz kuruyacaktır.

Kıymık batması için;

Cildi yumuşatmaya yardımcı olan muz kabuğu kıymık batmasında da son derece etkili. Kıymık batan bölgenin üstüne muz kabuğunun iç bölümünü yerleştirin ve bandajla sarın. Yaklaşık 5-6 saat bekledikten sonra bandajı açın. Bandajla birlikte kıymık da bulunduğu yerden çıkacak.

Cilt lekelerini azaltmak için;

Muz kabuğunun içerdiği A, B, C ve E vitaminleri cilt lekelerinin açılmasına yardımcı olur. Yüksek antioksidan vasıtası ile de kara noktaları da yok eder. İki günde bir cildinizi mut kabuğuyla silin. Bu işlemin ardındannda yüzünüzü yıkayın ve güneş koruyucu kreminizi sürün.