Aşı deneylerinde 6 kişi hayatını kaybetti

Pfizer ile BioNTech ilaç şirketlerinin birlikte çalıştıkları ve geliştirdikleri Covid-19 aşısıyla ilgili rapor yayınlandı. Rapora göre, 38 bin kişinin katıldığı aşı deneylerden 4'ü plasebo yani boş aşı grubundan olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti.

SAĞLIK 10.12.2020, 21:21 10.12.2020, 21:27
Aşı deneylerinde 6 kişi hayatını kaybetti

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ilk dozundan sonra yüzde 52 oranında etkili olduğu ve deneylere katılan 4'ü plasebo (boş aşı) grubundan olmak üzere 6 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Buna karşın FDA, aşının kullanımı için onay verdi.

AŞI HANGİ YAŞ ARALIKLARI İÇİN GÜVENLİ?

Aşının ilk dozunun ardından koruma oranının yüzde 52 olduğu belirtilirken, ikinci dozdan sonra bu oranın yüzde 94'e yükseldiği bildirildi.

Aynı zamanda aşının 16 yaşından küçükler, gebe kadınlar ve bağışıklık problemi olan insanlar için güvenli olduğunu söylemek için elde edilen verilerin yeterli olmadığını belirtti.

AŞIDAN KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Aşıya ilişkin dikkat çeken önemli bir veri de raporda yer aldı. Buna göre 4'ü plasebo yani boş aşı grubundan olmak üzere 6 kişi hayatını kaybetti. Deneylere toplam 38 bin kişi katıldı. Bu kişilerden birinin obezite ile damar sertliği yaşadığı ve ilk dozdan üç gün sonra yaşamını yitirdiği ifade edildi. Fakat FDA tarafından yapılan açıklamada, bu ölümlerin Kovid-19’un neden olduğu normal ölüm oranlarıyla tutarlı olduğunu belirtildi.

Aynı zamanda FDA yayımladığı raporda aşı için acil kullanım için onay verdiğini bildirdi. İngiltere de geçtiğimiz günlerde aşının yaygın kullanımı için onay vermişti. Onaydan sonra ilk aşı dün 90 yaşındaki Margaret Keenan'a uygulanmıştı.

Yorumlar (0)