Aşıda yüzde 90 başarı sağlandı!

Koronavirüs aşısı denemeleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam ediyor. Geliştirilen aşının üçüncü faz denemelerinde yüzde 90 oranında başarı sağlandığı ifade edildi.

SAĞLIK 09.11.2020, 23:08
Aşıda yüzde 90 başarı sağlandı!

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına ilişkin Pfizer ve BioNTech SE tarafından geliştirilen koronavirüs aşısından müjdeli haber geldi. Pfizer ve BioNTech SE tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının enfeksiyonu yüzde 90’dan fazla önlediği açıklandı.

YÜZDE 90’DAN FAZLA ETKİLİ

43 binden fazla gönüllüyle yapılan araştırmada bir gruba iki doz deneysel aşı diğer gruba tuzlu su plasebo verildi. Yapılan çalışmada aşının yüzde 90’dan fazla etkili olduğu görüldü.

“BUGÜN BİLİM VE İNSANLIK İÇİN HARİKA BİR GÜN”

Hala devam eden çalışmalar ve etki düzeyi araştırması sürmesine rağmen aşının işe yaradığının ortaya konulduğunu belirten Pfizer CEO’su Albert Bourla, “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün” derken, “Aşama 3, COVID-19 aşısı denememizin ilk sonuçlarıdır. Bu aşama aşımızın COVID-19’u önleme yeteneğinin ilk kanıtını ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKYE’DE DE DENENİYOR

Türkiye’de dahil olmak üzere 6 ülkede 43 bin 500 kişi üzerinde test edilen aşının üreticilerinin bu ay sonunda acil kullanım onayı için başvuruda bulunmayı planladığı bildirildi. Aşı, üç hafta arayla iki doz halinde uygulanacak. Pfizer, yıl sonuna kadar 50 milyon doz aşıyı piyasaya sürebilmeyi planlıyor.

Yorumlar (0)