Bağışıklık sisteminiz bu bitkiyle tavan yapacak!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgını milyonlar insanın ölümüne sebep olurken her gün bu sayı daha artıyor. Kovid-19 salgını karşısında çaresiz kalan insanoğlu ne yapacağını şaşırmış durumda. Henüz bir ilacı bulunamayan salgın hızla yayılıyor. Doktorlar Kovid-19 salgınına karşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine devamlı vurgu yaparken virüse karşı kendisini korumak isteyenler bitkisel beslenmeye hücum etti.

SAĞLIK 13.12.2020, 20:25 01.01.2021, 18:18
Bağışıklık sisteminiz bu bitkiyle tavan yapacak!

Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5 000 senedir tedavi amaçlı kullanılacak olan ‘ginseng’, kuvvetli antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini destekliyor. Toz halinde kilogramsu bin 800, kök halinde ise 2 000 TL’den satılan ginsenge pandemi döneminde talep arttı. Özellikle Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5 000 senedir tedavi amaçlı olarak kullanıldığı bilinen ginseng, kuvvetli antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemi için büyük önem taşıyor. Aynı zamanda hastalıklara karşı vücuda destek veriyor.

Ginseng, vücutta dengeleyici bir etki yaratarak kişiyi sinir ve stresten de koruyor. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde grip, nezle gibi basit h-astalıkların dışında kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor. Ginsengin vücuda yararı kadar fiyatı da dikkat çekiyor. Toz halinde kilogramsu bin 800, kök halinde ise 2 000 TL’den satılan g-inseng, altınla yarışıyor. 

KOLESTEROLÜ DE DÜŞÜRÜYOR

Sivas Medicana Hastanesi Diyetisyeni Eda Ünal, ginsengin yararları hakkında bilgi verdi. Ginsengin Uzak Doğu ülkelerinde alternatif tıpta kullanıldığını dile getiren Ünal, “Normalde ‘ginseng’ tedavi manasına geliyor. Yıllardır bağışıklığı güçlendirici ve kolesterol düşürücü etkisinden dolayı takviyelerde ve bitkisel çaylarda sıkla kullanılmaktadır.

Ayrıca stresin düşürülmesi ve hafızanın güçlendirilmesinde bir hayli etkili olan bir takviyedir. Ancak dikkat edilmesi gerekli olan noktalar var. Meme kanseri, yumurtalık kanseri, diyabet ve uykusuzluk problemi çeken hastalara bunu kesinlikle önermiyoruz. Ginseng içerdiği maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve ayrıca soğuk algınlıklarından korunmada da etkisi olan bir bitkidir” dedi. 

"PANDEMİDE TALEP ARTTI"

Aktar Orhun Özfidancı ise salgın döneminde ginsenge talebin arttığını belirterek, “Pandemi sürecinde bağışıklık sistemi ile ilgili olan ürünlerin kullanılmasıyla ve duyulmasıyla ginseng köküne olan talep arttı.

Ginseng kök halinde kilogramsu 2 000 TL, tozu da bin 800 TL dolayında seyrediyor. Ginseng bağışıklık sistemini, vücut direncine, unutkanlığa ve kan basıncının artmasına fayda vericidir. Müşterinin talepleri oluyor ama pahalı olduğundan dolayı müşteriler 100 gram değil de 10 gram biçiminde alabiliyor. Ginsengin en kolay kullanımı da macun biçiminde balla karıştırılıp tüketmektir. Kapsül biçiminde olanı da mevcut, bunların fiyat aralığı da 35-40 TL dolayında” ifadelerini kullandı.

Asya ginsenginin sinir sistemini uyardığı ve bilişsel performansı artırdığı düşünülmektedir. Ön araştırmalar nörodejeneratif hastalıklar, kanser ve inme gibi rahatsızlıklarda yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ginseng, iştahı baskılama ve metabolizmayı artırma becerisi sayesinde kilogram vermeye yardımcı olabilir. Ginseng, sinir sistemini hem uyarmak hem de gevşetmek için kullanılmıştır. Beyindeki kılcal dolaşımı artırır ve stresin etkilerini azaltır. Asya ginsengi, diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan antioksidanlar ve insülin benzeri maddeler gibi yaşlanma karşıtı maddeler içerir. Ginseng bitkisinin en çok bilinen özelliliği, özellikle erkeklerde cinsel isteği artırıcı afrodizyak etkisidir. Ginseng yaşlanma karşıtıdır. Cildinizde biriken serbest radikalleri uzaklaştırarak zararlı etkilerini yok eder. Ayrıca, kolajen üretimini destekleyerek cildinizi güzelleştirir. Antioksidan özelliği sayesinde ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Parlak ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

ÖNEMLİ NOT: Ginseng bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Bunlar baş ağrısı, sindirim ve uyku sorunlarını içerir. Hamile ya da emziren bayanlar, herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce sağlık uzmanına danışmalıdır. Düşük kan şekeri, yüksek tansiyon ya da kalp sorunları gibi sağlık problemleri olanlar ginseng kullanmamalıdır.
 

Yorumlar (0)