Bulaşma riskini sıfıra indiren maske yapıldı!

Amerika’da bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, korona virüsü ısıtarak öldüren bakır telli maske üretti. Maskenin, virüs bulașma ihtimalini sıfıra indirdiği belirtildi.

SAĞLIK 26.10.2020, 23:09
Bulaşma riskini sıfıra indiren maske yapıldı!

Korona virüs salgını tüm dünyada hız kesmeden, insan hayatında köklü değișiklikler yaratırken, bilim insanları da insanların salgından korunması amacıyla çeșitli çalıșmalar gerçekleștirmeye devam ediyor. NTV’de yer alan habere göre Bilim insanları filtrelemek yerine, havayı 90 dereceye kadar ısıtılmıș ince bir bakır ağdan geçirerek korona virüs parçacıklarını öldürebilen bir yüz maskesi geliștirdi.

“BULAȘMA RİSKİNİ SIFIRLIYOR”

ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliștirilen maske, sıcak metal filtrenin kullanıcı tarafından rahatça giyilebilmesi için ısıyı yalıtan neopren
maddesiyle kaplandı.Bununla birlikte, elektrikle çalıșan ve bir bataryaya sahip olan maskenin bulașma riskini sıfıra indirdiği aktarıldı. Araștırmacılar sıcak maskenin, özellikle korona virüse maruz kalma riskinin yüksek olduğu hastane ortamları ve toplu tașıma araçları için ideal olduğunu söyledi. 

Araștırmacılar, medRxiv’te yayımlanan çalıșma kapsamında, korona virüs partiküllerini maskeden içeri veya dıșarı
nefes alırken etkisiz hale getirmek için bakır levhanın ulașması gereken optimum sıcaklığın 90 derece olduğunu belirledi. Makalenin yazarı ve kimya mühendisi Samuel Faucher, “Günümüzde maskelerin büyük çoğunluğu, parçacıkları boyuta veya elektrik yüküne göre filtreleyerek çalıșıyor. Ancak, sıcak maske tamamen yeni bir konsept. Virüsün dıș katmandan geçmesine izin veriyor ancak kullanıcıya ulașmadan
önce onu öldürüyor. Aynı durum maskeyi takan enfekte biri nefes verdiğinde de maskeden dıșarı çıktığında virüs etkisiz hale gelmiș oluyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)