Canan Karatay haklı çıktı! Alman Sağlık Bakanı onayladı

Prof. Dr. Canan Karatay, gargara yapmanın korona virüse karşı korucu etkisi olduğunu dile getirmişti. Türkiye’de dalga konusu olan açıklamalara Almanya Sağlık Bakanı’ndan da destek geldi. Karatay’ın açıklamalarında haklı olduğu ortaya çıktı. 

SAĞLIK 17.12.2020, 00:40 17.12.2020, 00:42
Canan Karatay haklı çıktı! Alman Sağlık Bakanı onayladı

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn; Korona virüse karșı korunma önlemlerinden biri olarak “Gargara” yapmayı da tavsiye etti. Bakan Spahn, tam bir araștırma ya da bilimsel bir sonuç olmamasına karșın, koronavirüsün en çok yayıldığı bölgelerden olan ağız içinin temizliğinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Alman gazetesi Neuen Osnabrücker Zeitung’a konușan Bakan Spahn, koronavirüsünün yayılmasının gargara sayesinde azalacağından umutlu olduğunu vurguladı. Spahn, “Ağzı temizlemek için alkolde ya da sofra tuzunda çözülmüș uçucu yağlarla, tuzlu gargarayla yapılan ağız çalkalama, ağız ve boğaz bölgesindeki viral yükü azaltır.” dedi.

CANAN KARATAY DA “GARGARA YAPIN” DEDİ

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay da korona virüsten korunmak için etkili yöntemlerden birinin de gargara yapmak olduğunu söylemiști.karbonatlı suyla gargara tavsiyesinde bulunan Karatay, bir açıklamasında șu ifadeleri kullanmıștı: “Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yașamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadașlarıma, sağlık kurumlarında çalıșan herkese ve vatandașlara sabah akșam  karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli.

Yorumlar (0)