Çayın faydaları nelerdir?

Çayın faydaları dendiğinde akla ilk olarak yaz kış ayırt etmeden her evde her saatte iç ısıtan bir milli içeceğimiz olduğu gerçeğidir. Türkiye’de en fazla içilen bu içecek dünyada da sudan sonra en çok tüketilen bir içecektir. Çayın içinde bulunan antioksidanın insan vücuduna oldukça fazla yararı vardır.

SAĞLIK 30.10.2021, 04:28 30.10.2021, 04:30
Çayın faydaları nelerdir?

Siyah çay olarak adlandırılan günlük tüketilen çayın içinde bulunan flavonoid antioksidanı kalp sağlığına iyi gelir. Flavonoid antioksidanı birçok meyve, sebze ve bitter çikolatada bulunur. Düzenli olarak flavonoid tüketmek kalp sağlığı, kolesterol ve yüksek tansiyon gibi riskli hastalıkların oluşmamasına yardımcı olur.

Çayın faydaları arasında sindirim sisteminin işleyişine yardımcı olmak da vardır. Çayın içinde bulunan bazı maddeler iyi bakterilerin çoğalmasını, kötü bakterilerin azalmasını sağlar. Siyah çay aynı zamanda sindirim sistemini zararlı bakterilerden koruyan ve bağışıklığı arttıran maddeler içerir.

Çayın faydaları için yapılan bir araştırmada ise çayın inme riskini azalttığı yöndedir. Yapılan bir araştırmaya göre 10 yıldan fazla izlenen 74 bin 962 kişi çay içme oranlarına göre inme riski karşılaştırıldı. Buna göre, 10 yıldan fazladır günde dört veya beş bardak çay içenlerin, günde bir bardak çay içenlere göre yüzde 32 oranında inme riski azdır.

Yapılan başka bir araştırmada ise günde üç fincandan fazla çay içenlerin daha az çay içenlere göre inme riski yüzde 21 oranındadır.

Çay, kan şekeri düzeyini de dengeler. İnsülin kullanımı arttırmaya yardımcı olduğu için, şeker ve tatlandırıcı olmadan tüketilen çay kandaki şeker seviyesini düzenler. Çay, kandaki insülin değerini 15 kattan fazla arttırır.

Çayın faydaları arasında, kanser hücreleri üzerinde etkili olduğu da bulunur. Yapılan bir çalışmaya göre siyah çayın ve yeşil çayın kanser hücrelerinin büyümemesini engelleyebilme ve yeni kanser hücresi oluşturmamada etkilidir.

Son olarak çayın içinde bulunan L-theanine ve kafein maddeleri odaklanmayı ve uyanık kalmayı sağlar. L-theanine beyinde bulunan alfa hareketini arttırır, gevşeme ve iyi odaklanmaya yardımcı olur.

Yorumlar (0)