Ceviz ağacının altına neden oturulmaz? Nedenini tahmin bile edemeyeceksiniz!

Büyüklerimizin eskilerden beri tavsiye niteliğinde olan bazı sözlerinin aslında altının boş olmadığını zaman geçtikçe anlıyoruz. Ceviz ağacının altına oturmamak da bunlardan biri. Bakın ceviz ağacının altına oturmamak neden önemli...

SAĞLIK 15.10.2020, 13:47 16.10.2020, 14:36
Ceviz ağacının altına neden oturulmaz? Nedenini  tahmin bile edemeyeceksiniz!

Ceviz ağacının bilinmeyen pekçok özelliği vardır. Ceviz ağacının altına oturmamak da bu özelliklerden sadece bir tanesi. Ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. Havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. İşte Toroslar’a has bu söz oradan geliyor. Halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiş. Ceviz ağacı içinde bulunan bu gazlar, ağacın dibinde kendi fidesi dahil olmak üzere yetişmesine izin vermiyor. Ceviz ağacı yetiştirdiğiniz yerde kolay kolay ot derdiniz olmuyor.

Sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği var. Sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekiyor. Cevizin insan vücuduna sağladığı faydaları saymakla bitmez. İşte uzmanından cevizin faydalarına ilişkin değerli bilgiler. Cevizin Faydaları Neler? Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sütyemez ve Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ergun‘un hazırladığı raporda, cevizin insan sağlığına faydalarını bakın nasıl anlatıyor.

YÜKSEK ORANDA OMEGA-3 BARINDIRIYOR:

Cevizdeki yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kalp hastalıklarını, inmeyi, diyabeti, yüksek kan basıncını ve klinik depresyonu azaltıyor. Ceviz tüketimi kandaki kolesterol seviyesini düşürüyor, kalp atışlarında düzensizliği önlüyor.Bağışıklı sistemini güçlendirerek kanseri önlüyor:Cevizdeki fitosteroller, kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanseri gibi kanser türlerinden korunma sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

KOLESTROLÜ DENGELİYOR:

Ceviz, damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine ve iyi kolesterol oranının kötü kolesterol oranına göre artmasına yardım ediyor, kolesterolün damarları tıkama aşamasında önemli bir adım olan şişme ve kızarıklığı azaltabiliyor. Cevizdeki l-arginin kan damarlarının iç tarafının pürüzsüz ve düzgün olmasını sağlayarak kan-damar sisteminin rahatlamasını sağlıyor. Cevizdeki yağ asitlerinin kalp hastalıklarını önleme etkileri var.

BEYNİN GIDASI OLARAK KABUL EDİLİYOR:

Beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştiriyor. Asya’da ceviz hala beyin gıdası olarak kabul ediliyor, bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanıyor. Omega-3 yağ oranı düşük çocuklarda daha yüksek hiperaktif olma özelliği, daha fazla öğrenim ve davranış bozuklukları, daha fazla huysuzluk ve uyku düzensizlikleri gözlemleniyor. Ceviz, bu sorunları önleyen omega-3 bakımından çok zengin.

SAFRA TAŞININ OLUŞMASINI ENGELLİYOR:

Cevizdeki yağ profili, fitosteroller ve magnezyum, safra taşı oluşumunun önüne geçiyor. Cevizdeki melatonin, beyin bezesi tarafından salgılanan melatoninin insan vücudunun kullanıma hazır formunu içeriyor. Melatonin, gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabiliyor.

PARKİNSON VE ALZHEİMER HASTALIKLARINI ÖNLÜYOR:

Cevizin, antioksidan özelliği dolayısıyla kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren parkinson ve alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebileceği veya azaltabileceği ileri sürülüyor. Ceviz, antioksidan savunmada önemli olan birtakım enzimlerde zorunlu kofaktörler olarak görev yapan manganez ve bakır içeriyor.

Yorumlar (0)