Çocukların W oturmasının zararları

Çocuklarının W şeklinde oturduğunu fark eden pek çok anne baba, bu durumun bir problem olduğunu bilmiyor. Oysa çocukların W oturma şeklini tercih etmesi vücut şeklinin gelişimi ile vücut yapısını direkt etkiliyor. Detaylar haberimizde...

SAĞLIK 23.12.2020, 20:48 Leyla
Çocukların W oturmasının zararları

Çocuklarda farklı oturuş bozuklukları olduğunu belirten Doruk Sağlık Grubu Yıldırım Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, bu oturma bozukluklarından W şeklinde oturma şeklinin çocuklarda yaygın olarak görüldüğünü belirtiyor.

Açıklama yapan Açıkgöz, "W oturma, bir çocuğun dizleri bükülmüş ve ayakları kalçalarının her iki yan tarafında ve dışında olacak şekilde yerde oturmasıdır. Çocuğa yukarıdan baktığınızda, bu oturuş şeklinin W harfine benzemektedir. Bu, en çok yeni oturmaya başlayan çocuklarda görülmektedir. 2 ile 3 yaşları arasında çocuklarda yaygın olarak karşılaşılmaktadır. Ancak bu oturuş şekline daha büyük yaştaki çocuklarda da fark edebilir. Bu şekilde oturmak çocuklar için doğal, kolay bir geçiş yoludur. Bu sebeple çocuklar genellikle emeklemeden oturmaya geçiş yaptıkları dönemde W oturma şeklini sıklıkla kullanırlar" açıklamasında bulundu.

Çocukların eklem ile kaslarının oldukça esnek olduğunu dile getiren Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, şu açıklamada bulundu:

"Çocukların genel hareket açıklıkları daha fazladır. Bu sebeple çocukların çoğu kolayca bu pozisyonda oturabilirler. Çocuğun düşük kas tonüsüne sahip olma durumunda, güçsüz kaslara sahip olan bu çocuklar denge kurmakta ve duruşta ek stabilite sağladığı için W pozisyonda oturmaya eğilimlidir. Çocuğun kaslarının gergin kas tönüsüne sahip olunan nöromusküler rahatsızlıkları olan çocuklar bu pozisyonda oturmaya eğilimlidir. Çocuğun eklemlerinde aşırı esneklik halinin bulunması durumunda olan çocuklar bu pozisyonda oturmaya eğilimlidir. Çocukların büyüme ve gelişme döneminde olduğunu düşünürsek, ideal olmayan W oturuş pozisyonunun çocuğun gelişimini ve vücut yapısını etkilemesi kaçınılmazdır."

W OTURMA ŞEKLİ ÇOCUĞUN GELİŞİMİ İLE VÜCUT YAPISINI DOĞRUDAN ETKİLİYOR

W şeklinde oturmayı çocuklar alışkanlık haline getirdiğinde, gelişim sürecinde olan çocuğun kalça ile diz eklemleri ve bacak kemiklerinin normal gelişim sürecinin etkilenebileceğini aktaran Açıkgöz, "Çocuklar, güç ve hareket ile ilgili becerilerinin en önemli temellerini erken çocukluk döneminde geliştirmeye başlarlar. Ailelerin bu büyüme ve gelişme döneminde çocuklarının fiziksel gelişmesini gözlemeleri oldukça önem taşımaktadır. Çocuğun oturuş şekli yani W şeklinde oturup oturmadığı ve özellikle çocuğun bunu bir alışkanlık haline getirip getirmediğine dikkat etmelidir. Küçük çocuklarda W şekilde oturuş başlangıçta çok fazla endişelenmeyi gerektiren bir durum olmayabilir. Günümüzde eğer beraberinde bir başka rahatsızlık yoksa çocukların çoğunun zaman içerisinde, kendiliğinden bu oturma şeklinden vazgeçtikleri bilinmektedir. Ancak yürümeye başladıktan sonra bu oturuş şeklini alışkanlık haline getirip getirmediğine dikkat edilmelidir" diye konuştu.

Op. Dr. Tayfun Açıkgöz, çocukları W pozisyona oturan aileler için şu uyarıları yaptı:

"3 ile 4 yaşından büyük çocuklarda sonra çocuğun sürekli olarak bu pozisyonu tercih ettiğini fark ederseniz ve özellikle beraberinde başka bir sorun da varsa, çocuğunuzu bu pozisyonda oturmaması için teşvik edilmelidir. Kötü alışkanlıkları bırakmak zordur. Bu sebeple fırsat varken onların sağlıklı gelişmelerine yardımcı olmalıyız. Mümkün olan en kısa sürede düzeltmelisiniz. Çocuğunuzun fiziksel olarak dengeli gelişimine yardımcı olacak başka şekillerde oturmayı teşvik etmelisiniz. Çocukların alışkın oldukları oturma pozisyonunu birdenbire değiştirmek kolay olmayabilir. Bununla birlikte sabırla, nazik bir şekilde hatırlatma ve yönlendirmeler yapmak en iyisidir. Çocuğunuzun yerde sık olarak oturma şeklinde değişikliklere imkan veren yer oyunlarını seçmek akıllıca bir yaklaşım olabilir."

Op. Dr. Açıkgöz, çocuğun üç dört yaşlarından sonra sık sık bu şekilde oturmaya ya da başka problemlerle karşılaşılması durumunda muhakkak bir hekime danışmalarını önerdi.

Yorumlar (0)
10
açık