En yetkili isim bunu tüketin dedi

Koronavirüse yakalanan hastaların bağışıklıklarını güçlendirilmesinin gerekliliği için en yetkili isimler harekete geçti. Covid-19 testi pozitif çıkanlar için, diyetisyen Pakize Gizem Akgül, tıbbi tedavilerini destekleyici besinleri tek tek sıraladı.

SAĞLIK 09.11.2020, 10:09 09.11.2020, 10:19
En yetkili isim bunu tüketin dedi

Akgül, Sıvı tüketimine dikkat edip, serotonin düzeyini artıran gıdalar tüketin, kaliteli uyku, C vitamini içeren gıdalar, omega 3 desteği, 1 bardak kefir, besin hijyeni, pişirme yöntemleri, çok tuzlu ve hazır gıda tüketiminden kaçınıp, 1 diş sarımsak yiyin dedi. Akgül Tedavi sürecinde olan hastaların sıvı kaybı önlenmeli, evde tedavi gören hastaların özellikle su tüketmeleri çok önemli! Günlük su ihtiyacınızı kilogram başına 30 ml olarak hesaplayabilirsiniz. Günde 8 10 bardak su mutlaka tüketilmeli. Evde çok fazla çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalı, bu gibi içeceklerin fazla tüketimi sıvı ihtiyacını daha da arttırabilir. Günlük sıvı ihtiyacınızın karşılanıp karşılanmadığını anlamak için idrar renginizi gün içinde takip edebilirisiniz, idrar renginin gün içinde açık renge dönmesi sıvı tüketiminizin iyi olduğunu gösterebilir. Özellikle yaşlı bireylerde dehidratasyon, hastalıkların ilerlemesine neden olabilir” dedi.

SEROTONİN DÜZEYİNİ ARTIRIN

Diyetisyen Pakize Gizem Akgül “Covid -19 tedavisi ve izolasyon süreci nedeni ile uzun süre dışarı çıkamamak, sevdiklerimizden uzak kalmak, hastaların daha depresif ve mutsuz hissetmelerine sebep olabiliyor. Mutluluk hormonunun salınımını destekleyecek, serotonin üretimi için gerekli olan triptofanı yüksek oranda içeren bazı besinler; muz, ananas, erik, fındık, süt, hindi, ıspanak ve yumurta olarak sıralayabiliriz. Bu gıdalar kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur” diye konuştu.


C VİTAMİNİ ÇOK ÖNEMLİ

Diyetisyen Pakize Gizem Akgül “C vitamini, hücrelerin oksidatif hasara karşı korunmasında rol oynar. C vitamininden en zengin gıdalar kırmızı biber, brokoli, yeşil biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler, domates ve turunçgillerdir. C vitamini vücutta depo edilmediği için her gün beslenme tedavisinde C vitamini içeren gıdalara yer verilmelidir; ancak C vitamini havadaki oksijenle tepkimeye girdiği için vitamin aktivitesini bir miktar kaybedebilir. Bu nedenle C vitamini içeren gıdalar taze tüketilmeli veya çok kısa bir süre için ısı işlemi uygulanmalıdır. Eğer C vitamini içeren gıdalar soyulacaksa veya suyu çıkarılacaksa fazla bekletmeden tüketimi sağlanmalıdır” diye konuştu.

OMEGA 3

Akgül “Omega 3 tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, sonbahar depresyonuna karşı da sizi korur. Haftada 2-3 kere balık tüketilmeli ve her gün herhangi bir ara öğününüzde 2-3 tam ceviz yemelisiniz” dedi.

HER GÜN KEFİR

Pakize Gizem Akgül “Probiotiklerin güçlendirici etkisinden faydalanın. Kefir ve turşu gibi probiotik içeren gıdalara beslenmenizde yer verin, özelikle probiotiklerden zenginleştilmiş ürünler, evde probiotik ile zenginleştirilerek mayalanmış yoğurtlar tercih edebilirsiniz, bunlar bağışıklık sisteminizin güçlenmesine destek olur, sindirim sisteminizi rahatlatır” diye konuştu.

PİŞİRME ÖNEMLİ

Akgül “Kızartma, kavurma gibi yağda pişirme yöntemlerinden uzak durulmalı; fırınlama, buharda pişirme gibi hafif yöntemler tercih edilmeli” diye konuştu.Pakize Gizem Akgül “Bu dönemde hazır ve tuz içeriği yüksek konserve gıda tüketimi artabiliyor. Çok tuzlu besin tüketiminden kaçının” dedi. Akgül “Kavrulmamış badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar içerdiği vitamin, mineraller ve yararlı yağlar sayesinde bağışıklığı destekler” diye konuştu.

1 DİŞ SARIMSAK

Pakize Gizem Akgül “Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli sebzelerden biri sarımsak. Sarımsak, insan sağlığı açısından çok önemli bir yere sahip olan allisin bileşiğini içeriyor; hem soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı korunmada hem de tedavi süresinde hızlıca iyileşmeye katkı sağlıyor. Sarımsağın içindeki etken maddeden daha iyi yaralanabilmek için ezmek veya iyice çiğnemek gerekiyor. Tadı içerdiği kükürtlü bileşiklerden dolayı bazen ağızda çok hoş bir koku bırakmasa da bu havalarda yemeklerinize, salatalarınıza, yoğurdunuza bir diş sarımsak eklemeyi ihmal etmeyin” diye konuştu.


 

Yorumlar (0)