Hemoroid nedir? Hemoroid tedavisi nasıl olur?

Hemoroid halk arasında basur olarak bilinen makatta damarların genişlemesidir. Hemoroidi olan birinin gaz çıkarması zordur. Hemoroid kanama, kaşıntı, otururken rahat olamama, tuvalete çıkarken sıkıntı yaşama gibi hayat kalitenizi düşüren nedenlere sebep olur. Bu genişleyen damarlar bazen makatın dışına çıkar bazen de içinde kalır.

SAĞLIK 06.10.2021, 23:28 07.09.2022, 13:36
Hemoroid nedir? Hemoroid tedavisi nasıl olur?

Hemoroidin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemeroidin dört evresi vardır. İlaçla tedavisi, yaşam şeklinizi değiştirmeniz bir ve ikinci evrede devreye giren çözümlerdir. Ancak ilaç tedavisine cevap vermeyen durumlarda hemeroid cerrahi işlem gerektirir. Bu durumda makatta genişlemiş damarlar yakılır ve dışarı çıkan kısım eski haline getirilir. Bu durum cerrahi bir işlem gerektirdiği için maliyeti yüksektir. Hemeroidi ilk evrelerde fark edip ilaç tedavisine hemen başlamanızı öneririz.

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroidin iyileşmesi için öncelikle yaşam şeklinizi değiştirmelisiniz. Yedikleriniz zeytinyağlı ve lifli yiyeceklerden oluşmalıdır. Günde 2-3 litreye yakın su tüketmelisiniz. Tuvalette kendinizi zorlamamalı ve fazla durmamalısınız.

Hemoroid kırmızı eti sevmez. Bu yüzden kırmızı et tüketiminizi azaltmalı ve hamur işi, pilav ve makarna gibi katı besinlerden uzak durmalısınız.

Hemoroid uzun süre oturanlarda oluşan bir hastalıktır. Çoğunlukla uzun yol şoförlerinde ve masa başı işlerde çalışanlarda görülür. Eğer uzun süre oturuyorsanız her 30 dakikada bir 5 dakika ara verip gezinmeniz gerekir.

Gebelerin, kronik kabızlığı olanların ve aileden gene ait olanlarda daha sık görülür.

Hemoroid acıdan, baharatlı yiyeceklerden hoşlanmaz ve bedeninizin tahriş olmasına neden olur. O yüzden acılı ve bol baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Hemoroid Kendi Kendine Geçer Mi?

Hemoroid oluştuğunda ya da hissettiğiniz ilk anda doktora başvurmalısınız. Hastaların çoğunluğu hemoroidin üçüncü ya da dördüncü evresinde doktora başvuruyorlar. Bu durum tedavi sürecini zorlaştırıyor. Hemoroidi olanların korkmaması gerekir. Ameliyatlık bir durum bu hastaların yalnızca yüzde onluk bir kesiminde vardır. Hemoroid kendiliğinden iyileşen bir hastalık değildir. Krem, ilaç ve fitil tedavisiyle tedavi edilebilir. Tedavi edilemediği durumlarda cerrahi işlem gerektirebilir. Ancak cerrahi işlemden korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Cerrahi işlemler lazerle kısa sürede halledilir. Genellikle hastanede yatma durumu da olmaz.

Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

Basurun evrelerinde ilaç tedavisi farklılık gösterebilir. Basur için uygulanacak ilaçların doktor gözetiminde uygulanması gerekir. Kulaktan dolma ya da internetten alınan bilgilerle hareket edilmemelidir.

Anestol kremi, özellikle bölgedeki ağrılara iyi gelir. Ağrıyı hafifletir. Kortos kremi, o bölgede meydana gelen kaşıntılara iyi gelir.  İçeriğinde kortizon bulunduğundan doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Hedensa Pomat isimli ilaç krem, bölgede meydana gelen kaşıntıları azaltır, şişliği dindirir ve içeriğinde bulunan mentol sayesinde ağrılarınızı dindirir.

Yorumlar (0)