İşte vaka sayısında illerin son durumu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası illerdeki koronavirüs vaka oranlarını paylaştı. Hatay, Mersin, Adana, Antalya, Samsun, Ordu, İzmir. Ankara, İstanbul, Uşak gibi birçok ile dikkat çeken Bakan Koca, "Hastanelerimiz, yoğun bakımlarımız ciddi yük altında" diyerek uyarıda bulundu. İşte, koronavirüs vaka sayısı artış gösteren ve düşen illerin listesi...

SAĞLIK 14.12.2020, 22:30 14.12.2020, 22:33
İşte vaka sayısında illerin son durumu

Bakan Koca "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de son birkaç ay içerisinde hızlı bir artışla yüz yüze geldik. Test kapasitemizi artırdık. Bugün test sayımız 20 milyonu buldu. Pozitif vaka sayımız 1.5 milyonu aştı. Bunların 550 bini belirgin hastalık geçirdi. 15 bini aşkın insanımızı kayıp verdik. Büyüklerimizin korunmasına yönelik kısıtlamalar, toplumsal hareketliliği azaltıcı tedbirler, maske ve mesafe zorunluluğu, HES kodu aracılığıyla riskli kişi talebi, temaslı taraması ve izolasyonlar gibi bir dizi tedbirleri her geçen gün daha sıkı bir şekilde uyguluyoruz" dedi.

Koca "Bundan önce zirve olan nisan ayına göre günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda %55 artış bulunmaktadır" diye ekledi.

Hatay, Adana, Samsun, Antalya, Mersin ve Ordu'da vaka sayılarımız artmaya devam ediyor. Hastanelerimiz, yoğun bakımlarımız ciddi yük altında.

VAKA SAYISI AZALAN İLLER
İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Sivas, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te vaka artışı düşmeye başladı.

Koca "Bu durum polikliniklere yansıdı ancak yatan hasta ve yoğun bakım açısında yüksek doluluk oranlarımız devam etmektedir. Daha sıkı kısıtlayıcı tedbirler kaçınılmaz olmuştur. Mesai sürelerinin kısaltılması, bazı işyerlerinde hizmet verilmemesi, sokağa çıkma kısıtlaması gibi günlük hayatı fazlaca etkileyen tedbirlerin uygulanması ertelenemez hale geldi. Zorunlu kısıtlamalara gönüllü kısıtlamaları da ekleyerek bulaşma hızını düşürmemiz mümkün olacaktır" dedi.

Koca'nın diğer açıklamaları ise şöyle:

"Geçtiğimiz hafta içinden başlayan sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımızın büyük destek verdiğini gözlemledik. Büyük uyum sağlayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Etkili korunma tedbirlerinin uygulanması konusunda ısrarcıyız. Çünkü henüz bu pandemiden kurtulabilmenin başka bilinen bir yolu yok.

"Burada özellikle çizginin üstünde vaka sayısının arttığı illeri görüyoruz. En üstte Hatay, Mersin, Adana, Antalya, Samsun, Ordu, İzmir. Ankara, İstanbul ve Uşak birçok ilin vaka bazlı aşağı düşmeye başladığını görüyoruz."

"Burada ise şehir bazında hastanelerimizdeki doluluk oranlarını görmüş oluyoruz. İstanbul'da vaka sayısının azaldığını ama hastane yükünün arttığını, artış hızının düştüğünü söyleyebilirim."

"Ankara'da vaka sayısı düşmeye başladı ama hastane yükü devam ediyor. İzmir'de artış hızı devam ediyordu, son 2 günden bu yana artış hızının düştüğünü ama hastanelerimizdeki yükünün önemli oranda artış içinde olduğunu söylemek istiyorum. "

"Hatay hasta sayısının vaka sayısının ve hastane yükünün arttığı önemli illerimizden birisi. Adana yine vakanın son 2 haftadan bu yana önemli oranda arttığı, artış hızının düşmeye başladığı ama sağlık kuruluşlarımızdaki yükünün önemli oranda devam ettiği bir ilimiz."

Yorumlar (1)
Dikkati, Tedbiri Elden Bırakmayalım!! 3 yıl önce
Vaka sayısı tüm ülkede sıfırlansa bile tedbiri elden bırakmamak gerek!!! Maske, dezenfektan, sosyal mesafe...vs. Bağışıklık sistemini güçlendiren şeyler yiyip içelim. C ve D vitamini bu noktada önemli!! Korona hastaları yüksek dozda C vitaminiyle tedavi ediliyor. Bunu internetten okudum. D vitamini de bu konuda önemli diye duydum. Sarmısak, yeşilçay, badem, kefir bağışıklık sistemini güçlendirir. Koronayı bloke eder. Ballı polen bağışıklık sistemini çok güçlendirir. Turşu suyu için. Tok karnına propolis kullanın. Propolisler eczanelerde ve aktarlarda satılıyor. Yoğunluğuna ve yaş'a göre damlatma sayınız değişebilir. Onu mutlaka satın aldığınız yere sorun. Suya damlattığınız propolisi demir kaşıkla değil plastik kaşıkla karıştırın. Demir kaşık propolisin faydalı muhtevasına zararlıdır. Bunları sağlıklıyken yada hastayken de yapabilirsiniz. Propolis arı'dan elde edilen bir maddedir. İlaç değildir ama bağışıklık sistemi için faydalıdır. Vitamin, takviye hapları da kullanılabilir ama tok karnına içilmeli. Propolisle içilmesi zararlı olabilir. Farklı öğünlerde almak daha iyi olur.