Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Kanserin belirtileri nelerdir sorusundan önce kanser nasıl bir hastalıktır onu tanımlamak daha doğru olur. Kanser, 200’den fazla çeşide sahip olan vücudun herhangi bir dokusunda ya da organında kontrolsüzce büyüyen ve yayılan hücrelere denir.

SAĞLIK 01.10.2021, 23:41 02.10.2021, 18:12
Kanserin Belirtileri Nelerdir?

 Dünyada en çok görülen ve tedavisi zor olan kanser türleri; akciğer, meme, kolon, mide ve karaciğer kanserlerdir. Kanserin vücudun hangi bölümünde meydana gelmesine göre belirtileri değişkenlik gösterir. Kanser belirtileri kısaca şöyledir;

Ani ve teşhisi konulamamış bir kilo kaybı,

Kronik halsizlik,

Yüksek ateş,

Geçmeyen ağrılar,

Diş etinde kanamalar,

Balgamdan kan gelmesi ve kronik öksürük,

Dışkıda ve idrarda kan olması ve sıklıkla bu durumun devam etmesi.

Kanser Belirtileri Kadınlarda Nasıl Olur?

Kanser belirtileri kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterebilir. Kadınların yakalandığı kanser türleriyle de erkeklerinki farklılık gösterebilir. Bu kapsamda kadınlarda bulunan açıklanamayan kilo kaybı, şişkinlik, memede değişiklikler, adet dönemi dışında meydana gelen kanamalar, ciltte meydana gelen değişiklikler, yutma zorluğu ve hazımsızlık yaşamak, idrardan ya da dışkıdan kan gelmesi, ağzın içinde meydana gelen değişiklikler, koltukaltı ya da boyundaki lenf nodlarında değişiklikler, ateş, yorgunluk ve kalıcı öksürük.

Kanser Belirtileri Erkeklerde Nasıl Olur?

Kanser belirtileri erkeklerde şu şekildedir; sık idrara çıkma, testislerde görülen değişklikler, dışkıda kan, ciltte meydana gelen değişiklikler, lenf nodlarında şişlikler, yutma zorluğu, kontrolsüz kilo kaybı, mide yanması, ağızda oluşan değişiklikler, ateş.

Türkiye’de En Çok Görülen Kanser Türleri Nelerdir?

Türkiye’de en çok görülen kanser türü deri kanseridir. Bu kanser türü hem erkeklerde hem de kadınlarda en çok görülen kanser çeşididir. Erkeklerde deri kanserinden sonra gelen kanser türevleri şu şekildedir; akciğer, prostat, kalın barsak, rektum, mide ve pankreastır. Kadınlarda ise bu sıralama şu şekildedir; meme, akciğer, kalın barsak, rektum, serviks, over, mide ve pankreas kanseridir.

Hangi Kanser Türü Sırt Ağrısı Yapar

Akciğer kanseri sırt ağrısına neden olabilir. Akciğer kanserinin kaçıncı evrede olduğu buradaki en önemli noktadır. Hücreler birleşerek büyüyerek tümörün diğer organları rahatsız etmesi seviyesine gelir. Bu da vücudun dengesinin bozulmasına ve ağrılara neden olur.

Kanser Hastalarının Son Dönem Belirtileri Nelerdir? Kanserin Son Evresinde Hasta Ne Kadar Yaşar?

Kanser hastalarının son dönem belirtileri şunlardır; hasta kendini sürekli olarak yorgun hisseder, uykuya dalışta ve uyanışta ağrı kesiciler kullanılır ve uykuya dalmakta zorlanır, sürekli yorgunluk hissiyatı hastanın yemesini, su içmesini ve ilaç almasını bile etkiler, hasta kendi temel ve kişisel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir, hastanın ruh hali normal seyirde ilerlemez, kendini başka bir zamanda hisseder, kafa karışıklığı ve dikkat eksikliği artar.

Kanserin Tedavisi Var Mı?

Kanserin tedavisi vardır. Kemoterapi ve ilaç desteğiyle özellikle kanserin ilk evresinde tedavi süreci başlarsa iyileşme oranı artar. Son evrelerde fark edilen kanser hastası iyileşme oranları çok yüksek değildir. Düzenli olarak kontrollerinizi yaptırırsanız bu hastalıktan erken haberdar olur ve tedavi sürecine artmadan başlarsınız.

Yorumlar (0)