Korona nasıl hafif atlatılır?

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Yakalanmak istemeyen ya da yakalandıktan sonra hızlı bir şekilde atlatmaktan isteyenler için hafif atlatma yöntemi keşfedildi. Peki kimilerini daha hafif geçirmesine yol açan kimilerini ise ölümcül sonuçlara götüren fark nerede? Ne eksikliği bağışıklığı düşürülüyor. İspanya’da yapılan bir araştırmadan çarpıcı bir sonuç çıktı.

SAĞLIK 05.11.2020, 11:50
Korona nasıl hafif atlatılır?

Korona virüs hastalarının yüzde 80’inde D vitamini eksikliği belirlendi. Sonuçları “Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” dergisinde yayımlanan araştırma, D vitamini eksikliği ve Kovid-19 arasındaki ilişkiyi bir kez daha gözler önüne serdi. 

D vitamini düşük olan Covid-19 hastalarında ayrıca ferritin ve D-dimer gibi inflamatuvar işaretçilerinin serum düzeylerinin yükselmiş olduğu görüldü. 

Araştırma ekibinde yer alan Cantabria Üniversitesinden Dr. Jos Hernandez, “Kanlarında D vitamini seviyeleri düşük olan Covid-19 hastalarına, D vitamini almaları tavsiye edilmelidir. Bu yaklaşımın hem kaslara ve iskelete hem de bağışıklık sistemine yararlı etkileri olabilir” değerlendirmesini yaptı. 

D vitamininin, soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlarla mücadelede bağışıklık sistemine yardımcı olduğu belirtiliyor. Bilim insanları, D vitamini eksikliği ve Covid-19’a bağlı ölümler arasında güçlü bağlantı bulunduğunu tespit etmişti. 

ABD’nin Northwestern Üniversitesinden uzmanlar, bu bağlantıyı ABD, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere, İsviçre, İran, Güney Kore ve Çin’deki hastanelerden topladığı Covid-19 hastalarına ait verileri inceleyerek keşfetmişti.Singapur’da yapılan araştırmada da D3 ve B12 vitaminleriyle magnezyum mineralinin bir arada verilmesinin, 50 yaş ve üstü hastalarda kovid-19’un ölümcül ya da ağır safhaya ilerlemesini engelleyebileceği bulgusu elde edilmişti. 

Yorumlar (0)