Korona o kan grubuna daha çok bulaşıyor

Koronavirüse karşı dayanıklı olan ve yakalanma riski konu alan bir araştırma yapıldı. Kanada ve Danimarka'da gerçekleştirilen araştırmalara göre bazı kan gruplarının koronaya yakalanma riskleri oldukça yüksek, bazılarınınsa oldukça düşük.

SAĞLIK 24.10.2020, 18:28 Leyla
23273
Korona o kan grubuna daha çok bulaşıyor

Konu ile ilgili Amerika'da yapılan bir başka çalışmada da 0 kan grubundakilerin korona virüse yakalanma ihtimallerinin daha az olduğu bildirildi. Bilim dünyası, uzun zamandan bu yana korona virüs ile kan gruplarının ilişkisini inceliyor.

KAN GRUBU 0 OLANLAR ŞANSLI

Son olarak Kanada ve Danimarka'da gerçekleştirilen araştırmada 0 kan grubunda olanların koronaya yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu ortaya konulmuştu.

Çarşamba günü Blood Advances bülteninde yayımlanan iki çalışma ile daha 0 kan grubundaki vatandaşların koronaya yakalanma ve hastalığı ağır geçirme ihtimalinin daha düşük olduğu ortaya konuldu. Uzman isim paniğe gerek yok diyerek açıkladı. Bu kan grubunda olanlar korona virüse karşı galip başlıyor.

Araştırmacılar, 0 kan grubunun korona virüse karşı koruma sağlama ihtimali üzerinde dururken, Danimarka sağlık kayıt defterinde COVID-19 testi olmuş 473.000'den fazla kişinin verisi alınarak gerçekleştirilen incelemede bu ihtimalin daha da güç kazandığını belirtti. Çalışmada kan grubu A, B ve AB olan kişilerin koronaya yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Araştırmacılar A, B ve AB grupları arasındaki enfeksiyon oranında önemli bir farklılık bulamadı. Kan grubu dağılımları etnik alt gruplar arasında değiştiğinden, araştırmacılar etnisite farklılıklarını da telafi etmiş ve 0 kan grubu olan insanların daha düşük enfeksiyon geçirdiğini buldular. (Popular Science'den faydalanılmıştır. Amerikan Kanbilim Derneği. Ç: O.)


 

Yorumlar (2)
Nevzat 1 ay önce
0rh+ kana sahip olduğum için şanslıyım ...
Süleyman 1 ay önce
Bende 0.rh.pozitifim çok şanslıyım
Namaz Vakti 01 Aralık 2020
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı