Koronavirüs bu dört mekanda bulaşıyor!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü koronavirüsün yayıldığı ve yayılmasının kolaylaştığı dört mekanı açıkladı. Aralarında okul yok! Detaylar haberimizde...

SAĞLIK 08.11.2020, 10:59
Koronavirüs bu dört mekanda bulaşıyor!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte mevsimsel hastalıklar ortaya çıkmaya başlayacak. Koronavirüsle oldukça benzerlik gösteren mevsimsel hastalıklar, mücadeleyi daha da zor bir hale getirecek. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, açıklamasında vatandaşları tedbirli olmaya davet ederken, vakaların artmasına neden olan yerleri açıkladı. Peki, vakaların artmasına neden olan yerler neresi?

VAKALAR ARTIYOR

Tevfik Özlü, açıklamasında sadece ülkemizde değil Avrupa’da ve tüm dünyada vaka ve ölüm sayılarının artmaya devam ettiğini belirtti. Avrupa ülkesinde tedbirlerin sıkılaştığının altını çizen uzman isim, ülkemizde de durum kötüye gitmeye devam ettiği sürece tedbirlerin artabileceğini vurguladı.

TEMASLI OLAN KİŞİLER TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞIYOR

Ükemizde vakaların yayılmasına engel olunması amacıyla, temaslı olan kişilerin takibi, test sayısının arttırılması ve hızlı tespit yapıldığını belirten Tevfik Özlü, çalışmaların bu doğrultuda devam ettiğini belirtti.

OKULLAR VAKA ARTIŞINA MI NEDEN OLDU?

Özellikle son dönemde artan vaka sayılarının sebebinin okullar olarak gösterildiğini ancak durumun bununla alakalı olmadığını belirten Tevfik Özlü, çocukların okulda sadece 3-4 sat kaldığını ancak bunun dışında parkta, markette, sokakta ve evde çok fazla kişiyle temaslı olduğunu belirtti. Dünya genelinde gelen verilere göre okulların açılmasının vakaların artışına neden olmadığını ifade eden uzman isim, artışa sebep olan yerleri sıraladı.

VAKALARIN BULAŞMASINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Ülkemizde genel olarak bir vaka artışının yaşandığını belirten Tevfik Özlü, yeme içme mekanları, toplu taşıma, kapalı iş yerleri ve ev faktörü olarak ifade etti. Ülkemizde ev faktörünün çok yaygın olduğunu ifade eden Bilim Kurulu üyesi, bu bulaş şeklinin Türkiye’ye mahsus olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)