Koronavirüs hakkında çok önemli bir yazı: Mutlaka okuyun!

Koronavirüsle mücadele kapsamında yeni tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nurcan Baykam, özellikle zorunlu olarak dışarı çıkan çalışanların çok hassas davranması gerektiğinin altını çizdi.

SAĞLIK 11.12.2020, 20:33
Koronavirüs hakkında çok önemli bir yazı: Mutlaka okuyun!

Prof. Dr. Nurcan Baykam, yeni corona virüsü salgınına karşı alınması gereken önlemlerle ilgili önemli tavsiye ve uyarılarda bulundu. Özellikle zorunlu olarak çalışmak durumunda olan insanların, işe gidip gelirken çok daha hassas davranmaları gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Nurcan Baykam, “İşe gidip gelirken, sosyal mesafe kuralına riayet etmenin yanı sıra dolaylı yollardan bulaşın önüne geçebilmek için bilmemiz gereken bazı önemli hususlar var. Özellikle cep telefonu önemli bir kontamine olma aracı olarak düşünülmelidir.

Gerçekten cep telefonunu, bulunduğumuz ortamda genel alışkanlığımız nedeniyle ortaya gelişi güzel bırakabiliyoruz, tekrar alıyoruz ve yüzümüze temas ettiriyoruz. Telefonu bıraktığımız yerde kirlilik, virüs bulaşının söz konusu olabileceği ihtimalini düşünerek hareket etmeliyiz. Diğer taraftan kendi elimizle de telefonu kontamine etmemiz mümkün Birçoğumuzun cep telefonlarının kirlenme ihtimali ve temizliği ile ilgili çok duyarlı olmadığımızı ve bu yüzden cep telefonlarının ciddi kontaminasyon kaynağı olabileceğini düşünüyorum. Cep telefonları, sık sık antiseptik solüsyon emdirilmiş yumuşak mendillerle temizlenmelidir” ifadelerini kullandı. 
 

Yorumlar (0)