Koronavirüste korkulan oldu asıl tehlike şimdi başlıyor!

Endişelendiren bir gelişme salgının seyrini değiştirebilir. Koronavirüste aşı tüm dünyanın umudu olurken salgının seyrini değiştirecek yeni bir şey keşfedildi. Ancak bu açıklama çok da umutlandırıcı değil!

SAĞLIK 09.12.2020, 00:59 09.12.2020, 01:01
Koronavirüste korkulan oldu asıl tehlike şimdi başlıyor!

Nature dergisinin haberine göre, Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi uzmanları, üç monoklonal antikorun bağlanmasını (laboratuvarda oluşturulan ve özel tedavinin bir parçası olarak hastalara uygulanan) engelleyebilecek olası tüm Kovid-19 mutasyonlarını haritalandırdı.

YENİ KORONA MUTASYONU ANTİKORLARA YAKALANMIYOR

Bir dizi mutasyonun, virüsün hücrelere girmek için kullandığı reseptör bağlama alanı (RBD) adı verilen bir protein segmentini etkilediği ortaya çıktı. Bu mutasyonlardan biri, virüsü tüm antikor kokteylinden gizlerken, diğerleri üç antikordan birinden kurtulmayı başardı.

SALGININ SEYRİ DEĞİŞEBİLİR

Uzmanlar, bu değişikliklerin bir kısmının Kovid-19 ile enfekte olmuş kişilerde yaygın olduğunu ancak Hollanda ve Danimarka’da antikor dizisinin tümüne direnen bir mutasyonun tespit edildiğini kaydetti. Bu tespitin salgının seyrini kötü yönde değiştirebileceği düşünülüyor.

Yorumlar (0)