Koronavirüsten korunma yolları

Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılan Covid-19 yani koronavirüsten korunmak o kadar da zor değil. 

SAĞLIK 01.01.2021, 18:11 03.07.2021, 18:26
Koronavirüsten korunma yolları

Şimdiye kadar dünyada yaklaşık 2 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüsüne milyonlarca insan yakalandı. Ülkemizde de birçok kişi hastalığa yakalandı. Ancak hala enfekte olmamış kişiler de mevcut. Enfekte olmuş olsanız bile koronavirüsten yine de korunmalısınız çünkü ikinci defa bu hastalığa yakalanmayacaksınız diye bir şey söz konusu değil.
Uzmanlara göre, kolayca koronavirüsten korunabilirsiniz. Maske, mesafe ve temizlik kurullarına uyduğunuz sürece ve bazı takviye edici gıdaları aldığınız sürece hastalığa yakalanma riskiniz o kadar düşük olur. Peki ne yaparım da koronavirüse yakalanmam ya da koronavirüsten nasıl korunurum diyenlere birkaç tavsiyemiz var.

1. YAŞAM TARZI

Uyku: Yeterli uyuduğunuzdan emin olun. 7 saat gece uykusu ideal.

Düzenli egzersiz: Günaşırı yarım saat egzersiz yapmaya çalışın.

Soluduğunuz havanın kalitesini arttırın: Havanın kuru olması, soğuk algınlığına neden olan virüslerin çoğalması için ideal ortam oluşturmaktadır. O yüzden hava nemlendiricisi kullanın.

Hepa filtreleri nemlendiriciler, havadaki virüs partiküllerinin sayısını azaltır.

Meditasyon yapın: Meditasyon yapmak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardım eder.

2. HİJYEN

El sıkışmayın: El sıkışmak, fist-pumping denilen yumruk tokuşturma işleminden 10 kat daha fazla mikrop aktarır. Eşinize, dostunuza başınızla selam verin.

Yüzünüze dokunmayın: Koronavirüsler, birçok yüzeyde bir haftadan fazla yaşayabilir. Parmaklar 1 saatte onlarca virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarır. 

El yıkama sürenizi 3 katına çıkarın: Sadece yüzde 5'imiz su ve sabunla 20 saniye el yıkıyor. En az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanı kullanın.

Yüzeyleri dezenfekte edin: Mikropları bir yüzeyden diğerine yayabilecek mendiller yerine dezenfektan spreyler tercih edin. Temizlediğiniz yüzeyin 3 dakika ıslak kalmasına izin verin.

3. HAZIRLIK

Evlerinizde en az 2 haftalık temel ögelerin tedarikini sağlayın:

Ev gereçleri olarak; tuvalet kağıdı, sabun, deterjan, dezenfektanlar.

Yiyecek olarak; raf ömrü uzun olan, mutfakta saklayabileceğiniz gıdalar ve dondurabileceğiniz yiyecekler.

İlaçlar; reçeteli/reçetesiz ilaçları da tedarik edin.

4. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Beslenmenize mutlaka meyve ve sebze ekleyin: Turunçgiller, böğürtlen ve kivi gibi vitaminleri yüksek meyve ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek vücutta gerekli vitamin ve mineralleri sağlar.

D3 Vitamini: 1200 IU Günlük

Grip aşısı olun: Mevsimsel grip semptomlarını Covid-19 ile karıştırmamak için grip aşısı olun.

Yorumlar (0)