Koronayı geçirenlerde meydana gelen rahatsızlıklar

Covid-19'un beyinde kalıcı hasar meydana getirebileceğini açıklayan Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Hastalığı ağır biçimde geçirenlerde inme oranının daha yüksek olduğu veya daha önceden inme hastalığı geçirenlerin korona virüs hastalığını daha ağır geçirdikleri bilimsel olarak tespit edilmiştir” ifadesini kullandı.

SAĞLIK 25.10.2020, 23:22
Koronayı geçirenlerde meydana gelen rahatsızlıklar

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, şu sözleri aktardı: Covid-19 hastalarının yüzde 60’ının baş ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurduğunu, hastaların ortalama yüzde 5’inin ise inme geçirdiğini, bundan daha düşük oranlarda beyin kanamaları görüldüğünü, yüzde 20 oranında ise beyin ve sinir kaynaklı etkilenmelerin olduğunu bildirdi.

Klinik bulguları hafif olanlarda koku-tat alamama, baş ağrısı, bulantı, kusma hissi gibi beyini de etkileyecek bazı olaylara neden olabildiğini belirten Ökten, daha ağır durumlarda ise özellikle ‘inme’ gibi durumların görüldüğünü aktardı.

Doç. Dr. Ökten, “Hastalığı ağır biçimde geçirenlerde inme oranının daha yüksek olduğu veya daha önceden inme hastalığı geçirenlerde Covid-19 hastalığını daha ağır geçirdikleri bilimsel olarak tespit edilmiştir” ifadesini bildirdi.

Akciğerlere oldukça kötü bir etki bırakabilen koronavirüs, beyni de olumsuz olarak etkileyebiliyor, ciddi bulgularla kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Korona virüsün beyin damarlarını da olumsuz olarak etkilediğini dile getiren Doç. Dr. Ökten, “Beyin kanalamarında artış yaşandı. Ayrıca bazı hastalıkları örneğin Guillain Barre gibi bazı rahatsızlıkların oranlarının arttığı gözlenmektedir. Bu hastalıkta en çok rastlanan şikayet baş ağrısıdır.

Eğer hastanın beyin sapı etkilemişse özellikle solunum yollarını da etkileyerek hastada ciddi anlamda daha ağır durumlara yol açabilir. Dünyada 65 yaş üstü hastalarda en fazla hastalanma ve ölüm oranı beyin hastalıklarından olmaktadır.

Onun dışında uykusuzluk tabi ki önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında kaygı nedeniyle değişik psikiyatrik semptomlar veya bulgular olabilir. Son tanımlamalardan birisi koronafobi mesela” diye belirtti.

Korona virüsün beyinde kalıcı hasarlara yol açabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, şunları söyledi: “Özellikle inme geçirenlerde vücutta bilinç değişikliklerinden tutalım da vücudun bir tarafında hafif bir kuvvet kaybından tam bir kuvvet kaybına kadar yol açabilir.

Konuşma bozukluğuna yol açabilir, görme bozukluğuna yol açabilir, onun dışında çeşitli nöropsikiyatrik semptomlara neden olabilir. Bir de Covid-19’un beyinde veya vücudumuza sinirsel anlamda yaptığı hasarlardan bir tanesi de halk arasında yüz felci olarak bilinen durumdur. Hastalarda halk arasında epilepsi ve sara olarak tanımlanan nöbet geçirme riski de yüksektir. Bu gibi belirtiler verebilir.” diyerek sözlerini noktaladı.
 

Yorumlar (0)