Maskelerdeki gizli tehlike!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, korona virüsten korunmak için takılan maskelerle ilgili çok önemli bir gerçeğe değindi.

SAĞLIK 10.11.2020, 12:34 10.11.2020, 12:37
Maskelerdeki gizli tehlike!

Sözcü'den Nazan Doğaner Halıcı'nın haberine göre, yanlış maske kullanımı insan sağlığı için ciddi tehditler oluşturuyor. Konuyla ilgili konuşan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, maske kullanımı kullanımı konusunda vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu.

"YANLIŞ MASKE TAKILMASI ZATÜRREYE YOL AÇABİLİR"

Maskenin yanlış takılması akciğer sağlığını bozup, zatürreye zemin hazırlayabilir diyen Çuhadaroğlu, "Zatürre her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerdeki en sık nedeni pnömokok bakterisidir. En çok zatürre yapabilen virüs ise grip (influenza) virüsüdür. Covid-19 virüsü de zatürreye neden olmaktadır" diye konuştu.

"HASTA KİŞİNİN ÖKSÜRMESİYLE YAYILIYOR"

Prof. Dr. Çuhadaroğlu, "Hastalık en sık mikroplarla oluşur. Hasta olan kişinin aksırması, öksürmesi, konuşmasıyla mikrop ortama yayılır. Bunu doğrudan havadan alan ya da mikrobun düştüğü yere eli ile dokunup ağzına, burnuna ve gözüne götüren hastalığı kapacaktır. Elbette her alan hastalığa yakalanmaz, bazı risk faktörleri olanlar kolay kapar." dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Öksürük, balgam, titremeyle yükselen ateş, halsizlik ve göğüs ağrısı gibi belirtilerin sık görüldüğünü söyleyen Çuhadardoğlu, "Balgam herkeste olmayabilir. Kuru öksürükle ortaya çıkan zatürreler de vardır. Atipik adını verdiğimiz türlerde hastalık; kas ağrısı, boğaz ağrısı, hafif ateş ve kuru öksürükle baş gösterebilir. Covid-19 da zatürre yapar, buna başka bir mikrop eklendiğinde süreç daha ağır seyreder. Bir de Covid-19 zatürre ile karışabilir. Dolayısıyla bu dönemde tüm ateşli hastalıklara yönelik önlem almak gerekir." diye sözlerine ekledi.

NASIL KORUNABİLİRİZ?

Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, "Covid-19 için alınan önlemler zatürreyi de önler. Maske takmak ve iyi havalanmış ortamlar önemli.  Bu havalanmayı sağlarken kışın cereyana, yaz aylarında ise klimalara doğrudan maruz kalmaktan kaçınmalıyız. Maskenin yanlış kullanımı akciğer sağlığını bozar, zatürreyi kolaylaştırır. Tek kullanımlık maskeleri türüne göre değişmekle beraber 6-8 saatten fazla kullanmamak gerekir. Bez maskeleri yıkadıktan sonra ütüleyip kullanmalıyız. Maskeleri olur olmadık yerlere koyup takmak akciğer sağlığı için doğru değildir. Ayrıca iyi uyku, dengeli ve düzenli beslenme de önemlidir." dedi.

Yorumlar (0)