Midede yanma, ağrı ve ekşimeye yol açan 4 sakıncalı alışkanlık

Beslenme tarzındaki bazı yanlışlıklar yanma, ağrı ve ekşime gibi bazı mide problemlerinin tetikleyicisi olabiliyor. Diyetisyen Tuğçe Sert genelde dikkat edilmeyen ve mideye zarar veren 4 sakıncalı alışkanlığı açıkladı.

SAĞLIK 10.10.2022, 12:28
Midede yanma, ağrı ve ekşimeye yol açan 4 sakıncalı alışkanlık

Vücudun en hassas ve duygusal organı midenizle ilgili hatalı beslenme ve içme alışkanlıkları sebebiyle çeşitli sıkıntılar yaşamanız mümkün. Diyetisyen Tuğçe Sert bu konuda en sık yapılan hataları sıraladı:

1- Çok fazla ve hızlı yemek 

Mide ekşimesi ve yanmasına engel olmak için başlangıçta özel besinler düşünülmeden tüketilen yemek miktarına bakılmalı. Fazla hacme sahip olan besin hızlı şekilde mideye ulaşırsa mide yanması fazlalaşacaktır. Mide yanmasına iyi ya da kötü gelen bir besin fazla miktarda tüketildiği zaman rahatsızlık verir. Ayrıca yemekler hızlı tüketildiği zamanda mide yanması meydana gelebilir. Besinler hızlı tüketildiğinde sindirim işlemi istenildiği gibi olmaz ve bu durum midedeki yanmayı tetikler.

2- Asit oranı yüksek besinler tüketmek

Portakal, greyfurt, domates, limon, domates sosları gibi besinler mide ekşimesine neden olabilir. Bu besinler asidik özelliğe sahip oldukları için hassas mideye sahip olan kişilerde sorun çıkartma riskine yol açarlar. Ayrıca sirke, limon tuzu, turşu, hardal, soya ve bazı salata sosları asit içerikli olması sebebiyle midedeki problemleri tetikleyebilir.

3- Yağlı gıdalar tercih etmek

Genel olarak sindirimi uzun süren yağ içeriği yüksek miktarda olan besinler buna bağlı olarak mide de daha uzun süre kalırlar. Yağlı gıdalar mide de uzun zaman kaldığı için mide sorunlarını da artırırlar. Cips, kızartılmış besinler, sakatat, kavurma, kızartılmış tavuk derisi ile birlikte tüketilen tavuk sıklıkla tüketilirse mide problemlerine zemin hazırlar.

4- Sık kuru baklagil ve hamur işi yemek

Kuru baklagiller gaz ve şişkinlik problemi meydana getirebileceğinden bunların tüketim sıklığını en aza indirin. Kuru baklagillerin gazını almak için pişirirken içerisine kişniş, kekik, kimyon ve nane ilave edebilirsiniz. Hamur işlerini ve şerbetli kızarmış tatlıları sık tüketmek midede yanmaya neden olur.

Yorumlar (0)