Nurofen kullananlar dikkat!

Avustralya'da Nurofen'in üreticisi olan Reckitt Benckiser'e, tüketicileri yanılttığından ötürü federal mahkeme tarafından para cezasını üçe katladı.

SAĞLIK 18.12.2020, 00:42
Nurofen kullananlar dikkat!

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), federal mahkemenin Reckitt Benckiser firmasına tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle nisan ayında verdiği 1,25 milyon dolarlık cezayı 4.4 milyon dolara yükselttiğini duyurdu.

ACCC Yönetim Kurulu Başkanı Rod Sims, konuyla ilgili olarak, "Bu, Avustralya Tüketici Kanunu uyarınca yanıltıcı davranışlar nedeniyle verilen en yüksek kurumsal ceza." açıklamasını yaptı.

Federal mahkeme ACCC'in Nurofen bel ağrısı, Nurofen migren ağrısı, Nurofen baş ağrısı ve Nurofen adet ağrısı gibi ağrı kesici hapların aslında birbirinden farklı olmadığını ileri sürerek açtığı davayı 28 Nisan 2016'da karara bağlamış ve üretici firma Reckitt Benckiser'i 1,25 milyon dolar para cezasına çarptırmıştı.

CEZA YETERSİZ GÖRÜLDÜ

Cezayı yetersiz bulan ACCC'in itirazı üzerine dava yeniden görülmüştür. İngiltere inanılmaz bir ilaç skandalıyla çalkalanıyor. Nurofen adlı soğuk algınlığı ilacının içerisine yanlışlıkla şizofreni hastalarının kullandığı antidepresif ilacın yerleştirildiği ortaya çıktı.

Nurofen'in üç ayrı ilacı piyasadan çekildiği belirtildi. İngiltere Sağlık Bakanlığı yetkilileri, soğuk algınlığı ilacındaki hapların içerisine yanlışlıkla şizofreni hastalarının kullandığı antidepresif "Seroquel XL" adlı ilacın yerleştirildiğinin ortaya çıkması üzerine soruşturma başlattı.

Ateş düşürücü, ağrı kesici etkileri olan Nurofen Cold & Flu Tablet, grip, soğuk algınlığı, sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve benzeri diğer ağrılar içinde kullanılan ilaç Türkiye'de de satılıyor.

Sağlık yetkilileri, Norofen'in yüksek tansiyon(hipertansiyon) ve depresyon tedavisi için de kullanılan ilaçlarla birlikte hekime danışmadan kullanımının uygun olmadığını belirtiyorlar.

Yorumlar (0)