Pfizer aşısının yan etkileri ortaya çıktı!

Koronavirüsle mücadele kapsamında tüm dünyadaki bilim insanları aşı için kolları sıvamıştı. Onlardan biri olan Pfizer aşısının yan etkileri ortaya çıktı.

SAĞLIK 12.12.2020, 15:29 06.07.2021, 12:31
Pfizer aşısının yan etkileri ortaya çıktı!

Faz - 3 çalışmaları kapsamında insan denemelerine devam edilen ABD'li firma Pfizer ile Alman BioNTech ortalığında geliştirilen koronavirüs aşısının uygulandığı 4 gönüllüde yüz felci görüldüğü iddia edildi.

Aşının uygulandığı 4 gönüllünün aşının uygulandığı günden itibaren 3, 9, 37 ve 48'inci günlerde yüz felci geçirdiği öğrenildi.

'İNGİLTERE UYARMIŞTI'

Aşı çalışmalarının ilk olarak başladığı İngiltere'de yetkililer, belirli yiyecekler, ilaçlar ve aşılara karşı alerjisi bulunan kişileri Pfizer/BioNTech aşısını olmamaları konusunda daha önce uyarmıştı.

Söz konusu iddialarla ilgili açıklama yapan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), deneklerde görülen yüz felcine tam olarak neyin sebep olduğunun bilinmediğini belirtti. FDA'nın doktorlardan aşının yan etkilerini sürekli bir şekilde takip etmelerini talep ettiği ifade edildi.Koronavirüs salgınında bütün dünyaya umut olacağı belirtilen ABD'li firma Pfizer ve Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurucusu olduğu BioNTech firmasının geliştirdiği koronavirüs aşısının yan etkileri ortaya çıktı.
 

Yorumlar (3)
Ahmet ada 4 yıl önce
Birakin herkes benim gibi tuz fecligi olsum belki bir tedavi bulunurben 36 yildir yuz fecliyim
Doktor Gökhan 4 yıl önce
binde 1 oranı ile yan etkisi felç olan bir aşı, bence yüksek bir oran bu.
Baba doğrusöyler 4 yıl önce
İt osıurdukça yalan söylemeyin