Rahim ağzı enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Halk arasında rahim ağzı enfeksiyonu olarak bilinen servisit, kadınların yaşadığı jinekolojik sorunlardan biridir. Servisit akut ya da kronik olabilir. Peki servisit nedir? Rahim ağzı enfeksiyonu belirtileri nelerdir, kansere çevirir mi?

SAĞLIK 14.10.2022, 11:38
Rahim ağzı enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Günümüzde kadınsal pek çok rahatsızlıklar bulunmaktadır. Özellikle kadınlarda sıkça rahim ağzı yaraları görülmektedir. Bir kadının servisit olduğunu anlayabilmesi oldukça zor bir durumdur. Ancak yapılacak olan jinekolojik bir muayene sonucu tanı konulur. Özellikle genital bölge, karın ve kasık bölgesinde; sancı, ağrı, yanma, akıntı, kötü koku, kaşıntı veya sızı gibi yoğun belirtiler gösteriyorsa rahim ağzı enfeksiyonu geçiriyor olabilirsiniz. Kadınların korkulu rüyası olan bu enfeksiyon gün içerisinde yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu virüs ve bakteriler, çeşitli yollarla vücutta kendini gösterebilir ve rahim ağzı iltihabına neden olabilir. Uzun süreli kullanılan antibiyotikler de rahim bölgesinde kurumaya neden olarak, kaşıntıyı gündeme getirir. Buda ilerleyen zamanlarda enfeksiyona neden olabilir.

Bu aşamada vajinal temizlik oldukça önemlidir. Vajinal bölgenin temizliği sırasında önden arkaya doğru temizlenmelidir. Temizlik bu şekilde yapılmadığı taktirde arkada oluşan enfeksiyonel bakteriler, vajina bölgesine ulaşarak risk doğurabilir. Vajina bölgesini nemsiz ve temiz tutmanız sizi rahim ağzı enfeksiyonundan yüksek oranda koruma sağlayacaktır. İç çamaşırlarınızı sık sık değiştirmek ve pamuklu tercih etmek genital bölgede oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçecektir. Parfüm içeren temizlik ürünlerinden uzak durmalısınız. Ağda ve jilet kullanımı genital bölge için oldukça pratik gibi görünse de kıl köklerinde oluşan tahriş sonucu iltihaplanmaya sebebiyet verecektir. Bu yüzden genital bölgenize gelişmiş yöntemler kullanarak, iltihaplanmanın önüne geçebilirsiniz. Peki servisit nedir? Nasıl tedavi edilir? Bilinmesi gereken noktaları haberimizde...

RAHİM AĞZI ENFEKSİYONU (SERVİSİT) NEDİR?

Bilimsel olarak Servisit adı ile anılan rahim ağzı enfeksiyonu, kimyasal veya fiziksel tahrişler sonucu meydana gelir. Kadınlarda sıkça rastladığımız bu servisit, rahim ağzında oluşan ve travma sonucunda bölgeye kan akımı gerçekleşir. Bu kan akımının gerçekleştiği bölgede şişlik ve kızarıklık meydana gelir. Cinsel anlamda aktif olan her kadın bir dönem bu hastalığa yakalanabilir. Tedavi süreci aksatılmamalıdır.

RAHİM AĞZI ENFEKSİYONU (SERVİSİT) NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavi süreci, sizde görülen enfeksiyona göre değişiklik gösterebilir. Önce servisit enfeksiyonun altında yatan sebepler tespit edilir. Sonrasında yapılacak olan bazı genel cerrahi girişimler bulunur. İlk olarak antibiyotik ile tedavi süresi başlanır. Halk arasında yara dondurma ismi verilen yöntem ile tedavi sürdürülür. Tamamen iyileşme 8 hafta kadar süre alabilir.

RAHİM AĞZI ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Vajinal akıntı
  • Adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrasında kanama
  • Vajinanın açıklığı etrafında kızarıklık
  • Pelvik (kalça) ağrısı
  • İdrar yaparken yanma hissi 
  • Daha sık idrara çıkma
  • Servisit tedavisi gecikmiş vakalarda rahim ağzındaki tıkaç görevini yerine getiren mukusun yapımı bozulmasıyla rahim ağzı kanalından spermlerin geçişine izin vermez buda kısırlığa yol açar.

Yorumlar (0)