Saçlarınızın beyazlamaması için yapmanız gerekenler!

Saç beyazlaması hem kadınlar hem de erkekler için oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bazı insanların saçları çok geç yaşlarda bile beyazlamasa da bazılarının erken yaşta beyazlıyor. Erken yaşta saç beyazlamasına neden olan çeşitli etkenler bulunuyor Bu etkenlerden uzak durmak saç beyazlamasının önüne geçiyor.

SAĞLIK 18.09.2022, 17:23
Saçlarınızın beyazlamaması için yapmanız gerekenler!

Sonradan beyazladığını sandığımız saçın aslında temel rengi beyazdır.Saça doğal rengini veren pigmentin adı melanin‘dir.Bu pigmentin oluşumu daha doğmadan önce başlar. Yaş ilerledikçe vücutta melanin üretimi azalır.Melanin kapasitesi azaldıkça bu durum saçta beyazlamaya sebep olmaktadır. Normalde belirli bir yaşın üzerinde gelişen saç beyazlaması erken yaşta da görülmektedir.

SAÇ BEYAZLAMASININ NEDENLERİ

STRES

Genetik bozukluklar, kronik stres gibi durumların tetiklediği hormon üretimleri,melanin üretimindeki dengesizlikler, kimyasal maddelere maruziyetler ve iklim şartları saç beyazlamasına neden olur

B12 EKSİKLİĞİ

Uzmanlara göre, saçların erken beyazlamasının en yaygın nedeni B12 vitamini eksikliğidir. Ayrıca saçların incelmesine ve dökülmesine de neden olabilir. Bundan kaçınmak için beslenmenize yumurta, sığır eti, ton balığı ve somon gibi yiyecekleri dahil ettiğinizden emin olun. B12'yi takviye olarak da tüketebilirsiniz.

SAĞLIKSIZ BESLENME

Sağlıksız beslenmek hem hastalıklara hem de erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Birçok hastalığın temel sebepleri arasında bulunan sağlıksız beslenme saç beyazlamasına da neden olur. Yapılan araştırmalar ferritin, kalsiyum, D vitamini, bakır, çinko ve demir eksikliğinin bu soruna yol açabileceğini doğruluyor.

HİPOFİZ BOZUKLUĞU

Hipofiz bezlerinin kontrolünde çalışan tiroit bezleri, normalden farklı çalışırlarsa saçtaki melanin sentezini uyaran T3 ve T4 hormonlarını etkiler. Bu da saçların beyazlamasına ve dökülmesine neden olur.

B5 VİTAMİNİ

B5 vitamini eksikliği bazı sorunlara neden olabilir. Yorgunluk, depresyon, sinirlilik, uyku bozuklukları, mide ağrıları, mide bulantısı, kusma, uyuşma, kas kramplar, yanan ayaklar, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar.

Yorumlar (0)