Türk doktorlardan virüsün bulaşını engelleyecek hamle!

Çin'in Wuhan eyaletinde yaklaşık bir sene önce ortaya çıkan ve şimdiye kadar birçok insanın ölümüne sebep olan koronavirüs salgını hız kesmeden devam ediyor. Kovid-19 salgınını durdurmak için birçok ülkede aşı ve ilaç çalışmaları hala yapılıyor. Türk doktorların yaptığı bir çalışma dünyanın ilgi odağı oldu. 

SAĞLIK 23.12.2020, 01:43 03.07.2021, 18:26
Türk doktorlardan virüsün bulaşını engelleyecek hamle!

Yoğun bakımda yatan Kovid-19 hastalarının akciğerlerinde biriken su ve hava, drenaj yöntemiyle çıkarılıyordu. Tek tüple filtresiz yapılan bu işlem sırasında virüs havaya yayılıyor, sağlık çalışanlarına virüs bulaşma riski artıyordu. İzmir’de bir grup göğüs cerrahisi uzmanı, drenaj işlemi sırasında virüs yayılma riskini ortadan kaldıran filtre sistemi geliştirdi.

SAĞLIK EKİBİNDE 7 AYDIR KOVİD-19 RASTLANMADI 

TRT’de yayınlanan habere göre; Doç. Dr. Kenan Can Ceylan, yeni sistemle ilgili, “Bu cihaz iki tane şişe ve bir filtreden oluşuyor. Şişenin bir tanesi hastadan gelen sistem, bu şişeyi ikinci şişeye ekledikten sonra ikinci şişenin içerisine alkol bazlı bir dezenfektan koyuyoruz. Alkol bazlı dezenfektan sonra şişenin havaya açıldığı kısmına da filtre yerleştirerek virüsün dışarı çıkmasını engelliyoruz” dedi.

Ameliyathanelerdeki HEPA filtre sisteminden esinlenilerek geliştirilen teknik, önce Sağlık Bilimleri Üniversitesi Doktor Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde denendi. 7 ay boyunca sistemi kullanan ekibin Kovid-19'a yakalanmadığı görüldü.

SİSTEMİN BAŞARISI ULUSLARARASI TIP DERGİSİNDE YER ALDI 

Doç. Dr. Serkan Yazgan, geliştirilen sistemle, sağlık çalışanlarının ciddi risk altında kalmasını önlediklerini söyledi. Sistemin başarısı, global tıp çevrelerinin de dikkatini çekti. Sistem, global bir tıp dergisinde, tüm sağlık çalışanları için önerildi.

Yorumlar (0)