Yarım tonluk dünyanın en obez kadını Mayra Rosales’in mucizevi hikayesi

Yeme ile ilgili farklı rahatsızlıklar vardır, bugünkü durumda vücudun, kasların ve kemiklerin büyüklüğüne göre daha fazla kas yağının olması ile karakterize edilen obezite bozukluğundan bahsedeceğiz.

SAĞLIK 16.03.2023, 11:19
Yarım tonluk dünyanın en obez kadını Mayra Rosales’in mucizevi hikayesi

Bu yazımızda, tarihsel olarak dünyanın en obez kadınlarından biri olan, 1980 doğumlu Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı Mayra Rosales‘in hikayesini anlatacağız. Mayra, 3 yaşındaki yeğenini kazara öldürdüğü (ezdiği) suçlamasıyla ülkesinde ve dünya basınında gündeme gelmişti.

Mayra Rosales’in Hikayesi

Aşırı kiloları nedeniyle hayatı boyunca çok acı çeken tanınmış bir kadın olan Mayra Rosales, herhangi bir kişi için son derece yüksek bir kilo olan 500 kilo ağırlığındaydı.

Bu kadın, obezitesi nedeniyle psikolojik rahatsızlıklar, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, tiroid sorunları ve lenf ödeminden muzdaripti . Ayrıca Mayra yataktan kalkamadığı ve ayakta duramadığı için ayrımcılığa uğradı ve toplumdan izole edildi.

Dört yıl boyunca kilo vermek için çaba sarfeden genç kadın şimdilerde 90 kilo civarında. Rosales daha önce yeğenini ezerek öldrüdüğüne dair haberlerle dünya basınında yer almıştı.

O dönemde Rosales polislere yeğenini öldürdüğünü itiraf ettiğinde ağırlığı yüzünden bunun akla yakın bir şey olabileceğini sanıyordu. Ancak çocuğun gerçek ölüm nedeni tespit edildiğinde genç kadının bu suçu işlemek için fazla şişman olduğu anlaşılmış ve gerçek böylelikle ortaya çıkmıştı.

Mayra, 2008 yılının Mart ayında yaşanan olayda, iki yaşındaki yeğeni Eliseo’ya bakıcılık yaparken yanlışlıkla bebeğin üzerine yuvarlandığını ve Eliseo’nun ölümüne neden olduğunu gelen polislere itiraf etmişti.

Ancak adli tıpta yapılan incelemeler Eliseo’nun kafasına bir darbe alarak öldüğüne işaret etti ve Mayra’nın ağırlığındaki bir insanın kolunu kaldırıp böyle bir şey yapabilme ihtimali yoktu.

Bu gerçeğin ortaya çıkması üzerine Mayra da olan biteni itiraf etmek zorunda kalmıştı. Mayra bu hikayeyi, bebek ölmeden birkaç saat önce, yemeğini yemek istemeyen ve mızmızlık eden Eliseo’ya bir saç fırçasıyla defalarca vuran kardeşi Jamie’yi korumak için uydurmuştu.

Çünkü Mayra ve kocası Bernie, bu olaydan birkaç ay önce tamamen Jamie’nin yanına taşınmışlardı ve şişmanlığı nedeniyle kendine bakamayan Mayra’yla Jamie ilgilenmeye başlamıştı. Bunun karşılığında Jamie de evde olmadığı zamanlarda dört çocuğunu Mayra’ya emanet ediyordu.

Çocuğun öldüğü gün de aynı şey oldu. Jamie evden çıkıp çocukları Mayra’yla bıraktı. Annesinin kafasına saç fırçasıyla vurduğu minik bebek bir süre sonra nefes alamamaya başladı.

Mayra ambulans çağırdı. Bebek hemen hastaneye götürüldü. Bir süre sonra Jamie hastaneden arayarak Mayra’ya, “Eliseo’ya zarar verenin kim olduğunu söyleyene kadar bebeğimi görmeme izin vermiyorlar” dedi ve kardeşinden kendisi için yalan söylemesini istedi.

Mayra kardeşine yardım etmek ve sosyal hizmetlerin diğer çocukları alıp götürmesini önlemek için yalan söylemeyi kabul etti ve bebeği yanlışlıkla ezdiğini söyledi. Kısa bir süre sonra gözaltına alınan Mayra cinayetle suçlandı. Medyada genç kadınla ilgili bir karalama kampanyası başlatıldı.

Öte yandan Mayra’nın ifade verebilmesi için yeterince büyük bir mahkeme salonu bulunması, genç kadının kaldığı evin duvarları yıkılarak dışarı çıkarılması gerekti. Mayra nihayet ifade verdikten ve gerçeği açıkladıktan sonra Jamie’nin kaçmasıyla genç kadın idam cezası ihtimaliyle karşı karşıya kaldı.

Ancak birkaç ay sonra Jamie Teksas’a dönerek yargı karşısına çıktı ve suçunu itiraf etti. Mayra temize çıksa da yaşadığı stres, sağlığının bozulmasına neden oldu. O günden sonra hastanede sürekli doktor tedavisi altında olan Mayra yavaş yavaş kilo verdi.

Sabredin ve Başaracaksınız

Büyük bir hapis cezasına çarptırılan bu kadın , bulunduğu bu yerden kurtulmayı ve böyle bir rahatsızlığın üstesinden gelmeyi başardı, mide baypası ile diyetler, egzersizler, sağlıklı ve aktif bir yaşam ile zamanla 400 kilo civarında vermeyi başardı.

Mayra Rosales, obezitesi ve ciddi sağlık sorunlarıyla mücadele ederek yaşamı için savaşarak radikal bir yaşam değişikliği yaptı. Zorluklara rağmen çabalayıp sebat ettiğinizde, bir şeyler başarabileceğinizi ve böylece görevinizde başarılı olabileceğinizin canlı kanıtıdır.

Değişmek İstersen, Sen de Yapabilirsin
Hayat bize farklı fırsatlar sunar ve geldiklerinde onları kabul etmek ya da bırakmak bize kalmıştır . Bu nedenle Mayra, bu radikal yaşam değişikliğini yapmaya ve diğer ameliyatlar arasında gastrik bypass geçirmeye karar verdiğinde değişimin yolunu açmıştı.

Mayra Rosales harika bir örnek çünkü 400 kilodan fazla verebildi ve daha normal bir hayata sahip oldu. Bu hikaye bizi denemeye, kişisel ve bireysel mücadelelerimize devam etmeye ve bu şekilde olmak istediğimiz kişi olmaya motive ediyor.

Yorumlar (0)