Felaketler yılında yeni bir felaket daha yolda!

2020 yılı maalesef bütün dünya için çok zorlu ve felaketlerle dolu bir yıl olmaya devam ediyor. Yangınlar, depremler, seller, salgın hastalık derken şimdi de patlamaya hazır bir volkan geliyor. İzlanda’nın en aktif volkanı olarak görülen Grímsvötn’ün patlamak üzere olduğuna dair uyarılarda bulundu.

YAŞAM 05.11.2020, 12:07
Felaketler yılında yeni bir felaket daha yolda!

CHIP’te yer alan habere göre, 2020’nin felaketleri bitmek bilmiyor… Bu sefer de İzlanda’nın en aktif volkanı olarak görülen Grímsvötn’ün patlamak üzere olduğu bildirildi.

2011’DE YİNE PATLAMIŞTI

İzlanda’da bulunan, zirvesi buzlarla kaplı Grímsvötn volkanı 2011’de beklenmedik bir patlama yapmış ve atmosferde 20 kilometre yüksekliğe kadar kül püskürtmüştü. Patlama sonucunda 900 uçak seferi iptal edilmişti. Bir karşılaştırma yaparsak, 2010’da patlayan Eyjafjallajökull volkanı yüzünden yaklaşık 100.000 uçuşun iptal edildiğini söyleyebiliriz.

TEHDİT SEVİYESİ YÜKSELTİLDİ

Bilim insanlarına göre, Grímsvötn Yanardağı’nın yeniden patlamaya hazırlandığına dair açık işaretler var. Sonuç olarak, yetkililer son zamanlarda bu volkan için tehdit seviyesini yükseltti.

HAVAYOLLARI TEDİRGİN

İzlanda’dan gelen yeni bir volkan patlaması tehlikesi, şu anda COVID-19 salgınından dolayı büyük sarsıntı geçiren havayolları endüstrisinde büyük bir endişeye neden oluyor. Grímsvötn, neredeyse tamamen buzun altında kaldığı için tuhaf bir volkan ve kalıcı olarak görülebilen tek parçası, güney tarafında büyük bir kraterin (kaldera) kenarını oluşturan eski bir sırt.En son patlamalar sırtın tabanı boyunca, buzun altında meydana gelmişti. Diğer bir tuhaflık da, volkanın ısı çıkışının olağanüstü yüksek (2.000-4.000MW) olması. Bu sıcaklık, üstteki buzu eritiyor ve gizli bir buzul altı eriyik gölü üretiyor. 100 metre derinliğindeki bu göl üzerinde 260 metre kalınlığa kadar yüzen buzlar kalıyor. Taze buz, kalderaya sürekli olarak akıyor ve burada eriyor, böylece su seviyesi yükselmeye devam ediyor.

“PATLAMAYA DAİR ÇEŞİTLİ SİNYALLER VAR”

İzlandalı bilim insanları, 2011 patlamasından bu yana Grímsvötn’ü dikkatle izliyorlar ve volkanın patlamaya hazırlandığını gösteren çeşitli sinyaller görüyor. Örneğin, volkanın altındaki kanallara yeni magma girişi olduğunda bir şişme gözlemleniyor (kumun altına gömülüp şişirilen bir balon hayal edin). Artan termal aktivite daha fazla buzu eritiyor ve ayrıca deprem aktivitesinde de son zamanlarda bir artış gözlemleniyor. Bilim insanlarının yakın gelecekte bir patlamanın olacağına dair daha emin olmaları mümkün hale geliyor. Bununla birlikte, kesin bir tarih vermek yine de tam olarak mümkün olmuyor.

Yorumlar (0)