İlaç bulundu! Koronayı tamamen iyileştiriyor...

ABD’de bulunmakta olan Georgia Eyalet Üniversitesi Biyomedikal Bilimler Enstitüsü’ndeki uzmanlar, grip hastalığına karşı ürettikleri yeni bir antiviral ilaç olan “MK-4482/ EIDD-2801″in muhteşem bir başarısını kanıtladı. Uzmanlar, hayvanlar üzerinde, gelincikler üzerinde yapılan deneylerinde 24 saat gibi kısa bir sürede yeni tip koronavirüsü tamamen etkisiz hale getirerek bulaşma riskini önlediğini buldu. Molnupiravir olarak da tanımlanmakta olan ilaç, Profesör Doktor Richard Plemper’in başta olduğu bir ekip tarafından üretildi.

SAĞLIK 15.12.2020, 22:34 01.01.2021, 18:15
İlaç bulundu! Koronayı tamamen iyileştiriyor...

Profesör Plemper, “Bu, Kovid-19’un bulaşmasını hızla engelleyen ve ağızdan alınabilen ilk ilaç. MK-4482/ EIDD-2801 oyunun kurallarını değiştirebilir” sözleriyle umut verdi.

1-2 AY GİBİ KISA BİR SÜREDE SONUÇLARI ALACAĞIZ

ABD’de Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde Baş Araştırmacı olarak görev yapmakta olan Profesör Doktor Derya Unutmaz şu sözleri aktardı: “Bu Molnupiravir adı verilen grip tedavisinde kullanılan ilacın hayvan deneylerinde koronavirüsü 24 saat içinde tamamen yok ettiği gösterildi. Şu anda faz 2/3 insan denemeleri yapılıyor ve umut vaat ediyor. Bir-iki aya korona tedavisinde etkisi belli olur sanıyorum” sözleriyle umut verdi.

AŞI KADAR DEĞERLİ ROL OYNAMASI SÖZ KONUSU

Aynı zamanda, tüm dünyada 70 milyonu aşkın insanı enfekte eden salgına karşı olumlu sonuçlar veren aşılar üretildi. Pfizer/PioNTech, Moderna ve Gamelaya Enstitüsü sırasıyla yüzde 95, yüzde 94 ve yüzde 95 koruyuculuk sağlamakta olan aşılar geliştirdiklerini duyurdular.Fakat, bu aşılarının toplumda sürü bağışıklığı elde edilecek kadar yaygın bir şekilde kullanılabilmesinin gelişmiş ülkelerde gelecek baharı, yoksul ülkelerde ise yıllar alması beklenilmekte.
Dolayısı ile salgının ekonomik ve toplumsal olarak yıkıcı neticelerini hafifletmek adına k’oronanın yayılımını durdurmak hayati bir önem taşımakta. Eğer ki Molnupiravir, insan deneylerinde de gelinciklerdeki neticeyi verirse küresel salgınla mücadelede aşılar kadar kilit bir rol oynaması söz konusu.

HASTALIĞIN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Uzmanlardan Doktor Robert Cox şu sözleri kullandı: “Gelincikler arasında yeni tip k’oronav’irüs oldukça kolay yayılıyor, ancak çoğunlukla şiddetli hastalık geliştirmiyor, bu da genç yetişkinlerdeki K’ovid-19 yayılmasına çok benziyor” diyerek belirtti.

Yorumlar (0)